Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


19 maja - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby
"HCV i HBV - zmniejsz ryzyko zakażenia. Zadbaj o swoich najbliższych!"


Informacja prasowa
Warszawa, kwiecień 2009


Około 1 000 000 Polaków nie wie, że jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C lub B. Jedynym sposobem na wykluczenie zakażenia jest przeprowadzenie badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV oraz HBsAg. W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) w 6 miastach Polski możliwe będzie przeprowadzenie bezpłatnego badania diagnostycznego w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C i B. Badania rozpoczną się 19 maja br. i będą prowadzone do wyczerpania puli.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" po raz drugi w Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (World Hepatitis Day). Hasło tegorocznych obchodów: "HCV i HBV - zmniejsz ryzyko zakażenia. Zadbaj o swoich najbliższych" nawiązuje do niskiego poziomu wiedzy Polaków na temat tych groźnych chorób i ma na celu zwrócenie uwagi na stan zdrowia naszych najbliższych. Brak objawów przewlekłego zapalenia wątroby oraz niska świadomość społeczeństwa, że zakażenie wirusami HCV i HBV może dotyczyć naszych najbliższych, jest powodem najniższej w Europie wykrywalności zakażeń tymi wirusami. Według ekspertów problem WZW typu C i B może dotyczyć około miliona Polaków. Poprzez edukacyjny charakter akcji organizatorzy chcą dotrzeć i zaapelować do jak największej grupy osób, przekonując że warto wykonać badania anty-HCV oraz HBsAg dla bezpieczeństwa swojego i bliskich. Wczesne wykrycie zakażenia znacznie zwiększa szanse wyleczenia.

"Nie pozwólmy, aby z powodu zaniechania oraz niewiedzy dochodziło do niepotrzebnych rodzinnych tragedii - zachęćmy najbliższych do wykonania badań na obecność HCV i HBV" mówi organizator akcji Jarosław Chojnacki, prezes Stowarzyszenia Prometeusze.

"Czym jest wirusowe zapalenie wątroby? Jaka jest sytuacja epidemiologiczna zachorowań na WZW typu C i WZW typu B w Polsce? Jakimi drogami dochodzi do zakażenia i czy możemy się go ustrzec? Czy narodowe programy zwalczania zakażeń HCV i HBV zostaną wdrożone? Powyższe zagadnienia będą przedmiotem dyskusji podczas konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby: 19 maja 2009 (wtorek), godz. 11.00 , Centrum Prasowe FOKSAL, Dom Dziennikarza , ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Organizatorem konferencji prasowej jest Stowarzyszenie "Prometeusze".

W dyskusji pod hasłem: "HCV i HBV - ZMNIEJSZ RYZYKO ZAKAŻENIA ZADBAJ O SWOICH NAJBLIŻSZYCH" udział wezmą:

 • prof. dr hab. med. Waldemar Halota - Prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV
 • prof. dr hab. med. Jacek Juszczyk - Prezes Polskiej Grupy Ekspertów HBV
 • Przemysław Biliński - Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego
 • Jarosław Chojnacki - Prezes Stowarzyszenia "Prometeusze"
oraz gość specjalny:
 • Antoni Styrczula - były Rzecznik Prasowy Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który choruje na WZW typu C


Postanowiłem jako wolontariusz właczyć się w kampanię Stowarzyszenia Prometeusze, z jednego powodu, bo sam jako chory od kilkunastu lat na WZW C wiem jak ważne jest wczesne wykrycie tej choroby. - mówi Antoni Styrczula, więcej o nim na stronie: www.antonistyrczula.pl - Jest to możliwe dzięki badaniom, które moim zdaniem powinny być refundowane przez NFZ. To zaś zależy od parlamentu i rządu. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na jej zwalczenie. Nie można stać obojętnie jeśli się wie, że dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce nawet nie wiedzą, że są zakażeni wirusem B lub C".


W ramach tegorocznych obchodów zostanie wydane 30 tysięcy "INFORMATORÓW O WZW TYPU B i C", PLANSZE reklamowe kampanii zostaną wyświetlone na 54 monitorach, w 9 miastach na uczelniach wyższych. W ramach kampanii odbędzie się również konferencja prasowa, podczas której poruszone zostaną aktualne zagadnienia związane z chorobami. Organizatorzy akcji zaplanowali również przeprowadzenie 3000 bezpłatnych badań krwi na obecność przeciwciał anty-HCV oraz 1000 bezpłatnych badań w kierunku zakażenia HBV (HBs Ag) w sześciu miastach: Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

W bezpłatnych badaniach powinny wziąć udział przede wszystkim osoby z grup podwyższonego ryzyka zakażenia:

 • osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1993;
 • osoby wielokrotnie hospitalizowane;
 • pacjenci, u których wykonywane były zabiegi chirurgiczne, dializy, badania endoskopowe;
 • pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mogli mieć kontakt z krwią zakażoną HCV lub HBV;
 • osoby przyjmujące narkotyki drogą dożylną;
 • osoby korzystające z usług salonów tatuażu, piercingu.


Aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach należy zgłosić się telefonicznie do Punktu Pobrań Synevo, podać hasło "Światowy Dzień WZW" i umówić się na termin pobrania krwi.

Badania diagnostyczne odbędą się w niżej wymienionych ośrodkach:
Gdańsk
Punkt Pobrań Synevo
ul. Rzeczpospolitej 33
tel. 0 58 345 59 95
godziny otwarcia: pn-pt: 7.30-18.00,
sob: 8.00-14.00

Kraków
Punkt Pobrań Synevo
ul. Lipińskiego 13 lok. A
tel. 0 12 266 00 13
godziny otwarcia: pn-pt: 7.30-15.00

Łódź
Punkt Pobrań Synevo
ul. Pabianicka 62
tel. 0 42 689 57 31
godziny otwarcia: pn-pt: 7.30-16.30

Punkt Pobrań Synevo
ul. Milionowa 14
tel. 0 42 676 20 64
godziny otwarcia: pn-pt: 7.30-15.30

Punkt Pobrań Synevo
ul. Piłsudskiego 7
tel. 0 42 677 62 31
godziny otwarcia: 24h/dobę

Gdynia
Punkt Pobrań Synevo
ul. Bema 16
tel. 0 58 710 02 00
godziny otwarcia: pn-pt: 7.00-18.00,
sob: 7.00-14.00

Warszawa
Punkt Pobrań Synevo
ul. Dzika 4
tel. 0 22 636 37 86
godziny otwarcia: pn-pt: 7.00-17.00,
sob: 7.00-14.00

Punkt Pobrań Synevo
ul. Gdecka 3
tel. 0 22 435 32 18
godziny otwarcia: pn-pt: 7.00-11.00

Poznań
Punkt Pobrań Synevo
ul. Zgoda 28A
tel. 0 61 862 63 13
godziny otwarcia: pn-pt: 7.45-16.00,
sob: 8.00-12.00

Patronat merytoryczny nad obchodami Światowego Dnia WZW objęli:

 • Państwowa Inspekcja Sanitarna,
 • Polska Grupa Ekspertów HCV,
 • Polska Grupa Ekspertów HBV,
 • Polskie Towarzystwo Hepatologiczne,
 • Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych,
 • Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia.

Akcję wspierają firmy Bristol-Myers Squibb, Roche Polska, Schering-Plough.
Badania diagnostyczne prowadzone będą w punktach Synevo.


Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Zapalenie wątroby typu C jest dużym problemem społecznym. Wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu zdiagnozowania choroby, a także ze zbyt małej wiedzy społeczeństwa na temat wirusa HCV oraz potencjalnych dróg zakażenia. Choroba rozwija się podstępnie, nie dając charakterystycznych objawów nawet przez kilkanaście lat. Na świecie ok. 170 milionów ludzi cierpi na WZW typu C. Każdego roku przybywa ok. 3-4 milionów zakażonych osób. W Polsce zakażonych wirusem typu C jest ok. 730 000 osób, z czego ok. 95 proc. nie jest świadomych swojej choroby.

Wirus typu C zapalenia wątroby przenosi się głównie przez krew. Do zakażenia może potencjalnie dojść podczas każdego uszkodzenia skóry, najczęściej w warunkach szpitalnych (w Polsce jest to ok. 80 proc. zakażeń) lub podczas zabiegów medycznych takich jak usuwanie znamion, zastrzyki czy pobieranie krwi. Ryzyko zakażenia jest również duże w przypadku zabiegów kosmetycznych, wykonywania tatuażu, kolczykowania i innych zabiegów upiększających, w trakcie których może dojść do kontaktu z krwią. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki chroniącej przed wirusem typu C, dlatego jedynymi sposobami zapobiegania rozwojowi choroby jest zmniejszanie ryzyka zakażenia poprzez edukację społeczeństwa oraz okresowa diagnostyka w kierunku obecności przeciwciał anty-HCV we krwi. Nieleczone WZW typu C może prowadzić do marskości i raka wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Ponad dwa miliardy ludzi (ok. 1/3 światowej populacji) miało kontakt z wirusem HBV. Około 350 mln ludzi na świecie jest przewlekle zakażonych HBV, co sprawia, że jest to znaczący globalny problem zdrowotny. Także w Polsce zakażenia WZW typu B stanowią jeden z najważniejszych problemów epidemiologicznych. Eksperci szacują, że odsetek zakażonych WZW typu B w naszym kraju wynosi ok. 1 - 1,5%. Przy populacji liczącej 38 mln obywateli, nosicieli byłoby 380 - 570 tys.

Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV - wirus powodujący AIDS. Wirus przenosi się przez krew oraz płyny ustrojowe: na noworodka przez matkę podczas ciąży, przez bezpośredni kontakt z zakażoną krwią, przez niezabezpieczone kontakty seksualne lub dożylne podawanie leków przy pomocy niewysterylizowanych igieł. Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B może dojść również w konsekwencji używania przedmiotów osobistych, takich jak szczoteczka do zębów czy żyletka należąca do osoby zakażonej. Nieleczone WZW B może prowadzić do marskości, niewydolności i raka wątroby, a w rezultacie - do śmierci.

Badanie wykonują wszystkie laboratoria biochemiczne, zaś skierowanie może wydać lekarz pierwszego kontaktu (jest w pełni refundowane). Przeciwko WZW B istnieje skuteczna szczepionka.


Szczegółowe informacje:

Jarosław Chojnacki - Prezes Stowarzyszenia "Prometeusze"
tel. kom. 602 172 907
e-mail:prezes@prometeusze.pl


PATRONI KAMPANI:PARTNERZY KAMPANI:


Materiały kampanii i konferencji prasowej dostępne do ściągnięcia:Powrót»Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.