|
Warszawa, 18 września 2008 r.
Informacja prasowa
Firma Roche Polska oraz firma Schering - Plough zapraszają bydgoszczan do skorzystania z bezpłatnych badań diagnostycznych na obecność wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Bezpłatne badanie (test na przeciwciała anty-HCV ) będzie można wykonać w Wojewódzkiej Przychodni Chorób Zakaźnych, ul. Floriana 10
w Bydgoszczy, od dnia 18.09.2008 r. do wyczerpania puli bezpłatnych badań.
Do skorzystania z bezpłatnych badań w sposób szczególny zapraszane są osoby z grup podwyższonego ryzyka zakażenia HCV:
- osoby, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed rokiem 1992;
- osoby wielokrotnie hospitalizowane;
- pacjenci, u których wykonywane były zabiegi chirurgiczne, dializy, badania endoskopowe;
- pracownicy służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy zranili się i mogli mieć kontakt z krwią nosiciela HCV;
- krwiodawcy,
- osoby przyjmujące narkotyki drogą dożylną;
- osoby korzystające z salonów tatuażu, piercingu.
Akcja bezpłatnych badań diagnostycznych towarzyszy Konferencji Naukowo - Szkoleniowej pt. "Leczenie Chorób Zakaźnych", organizowanej w Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, przy wsparciu firm Roche Polska i Schering – Plough.
Dodatkowo, na terenie uczelni, przy ul. Jagiellońska 13/15, będzie można obejrzeć plenerową wystawę fotograficzną "Być może Ty? Zbadaj się - Zostań w grze", która jest częścią kampanii społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby, prowadzonej przez Stowarzyszenie "Prometeusze" i firmę Roche Polska.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), który powoduje stan zapalny wątroby i uszkodzenie tego narządu. U większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy nie wskazują na chorobę wątroby, co utrudnia jej rozpoznanie. Niekiedy WZW C ujawnia się dopiero po 30 latach od zakażenia, dlatego też określa się je mianem "wirusowej bomby zegarowej". U co piątej osoby przewlekle zakażonej choroba prowadzi do marskości i raka wątroby. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia. Niestety dotąd nie udało się stworzyć szczepionki przeciwko wirusowi HCV.
Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 tys. osób, przy czym dotychczas zdiagnozowanych zostało zaledwie około 20-30 tys., co oznacza, że ponad 90% nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom.
Wirusowym zapaleniem wątroby typu C można się zakazić:
- przez kontakt z zakażoną krwią,
- za pośrednictwem zainfekowanego sprzętu i narzędzi medycznych oraz niemedycznych (przybory używane przez kosmetyczkę, fryzjera, w salonach tatuażu i piercingu, osobiste przybory toaletowe),
- podczas stosunku seksualnego, jeśli ma miejsce uszkodzenie naskórka lub błony śluzowej narządów płciowych partnerów,
- z matki na dziecko podczas ciąży i porodu,
- podczas dożylnego stosowania narkotyków.
Dodatkowych informacji udzielają:
Maja Raczyńska
Rowland Communications
tel. 0 693 888 930
e-mail: m.raczynska@rowland.pl
Anna Żur
Roche Polska Sp. z o.o.
tel. 0 501 695 148
e-mail: anna.zur@roche.com
|