Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


ŚWIADOMOŚĆ ZAKAŻENIA - TO WARUNEK POWODZENIA W WALCE Z EPIDEMIĄ HCV


Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV i Stowarzyszenia Prometeusze w Polsce wirusem HCV jest zakażonych prawdopodobnie ponad 700 000 ludzi (2%). Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Środkowej Europy i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce zakażonych HCV może być ok. 1,5% populacji (ok. 600 000). Szacunki te zdają się być potwierdzone w nielicznych badaniach na małych grupach badanych, w których odsetek zakażeń wynosił pomiędzy 1,5 a 2 % populacji (np. akcja bezpłatnych badań w ramach kampani informacyjno-edukacyjnej "Zostań w grze". Dotychczas zakażenie to zdiagnozowano zaledwie u około 3-4% procent potencjalnie zakażonych. Prawdopodobnie 96-97% zakażonych HCV nie zdaje sobie sprawy z trwającego zakażenia. Stanowi to w przypadku najbardziej optymistycznego scenariusza brak zdiagnozowania zakażenia u ponad PÓŁ MILIONA POLAKÓW! Przyczyną tego przerazającego stanu rzeczy są przede wszystkim : bezobjawowość zakażenia HCV w okresie nawet do 20-30 lat trwania zakażenia, nieswoistość i rzadkość objawów, a także niska wiedza społeczeństwa o tym wirusie oraz brak możliwości wydawania skierowań na badanie antyHCV (przeciwciała swoiste wytwarzane przez organiz w przypadku zakażenia) przez lekarzy pierwszego kontaktu (POZ). Zbyt późne wykrycie zakażenia HCV moze być przyczyną gorszej odpowiedzi na leczenie, niemożliwości wprowadzenia leczenia przeciwwirusowego, a w rezultacie skrócenia życia u około 30% z tej grupy populacji, u których zakażenia spowoduje marskość wątroby lub raka pierwotnego tego narządu.

Stowarzyszenie "Prometeusze" - Przedstawicielstwo Stowarzyszenia "Prometeusze" w Opolu, w porozumieniu z Opolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, organizuje w dniu 9 października 2007 roku na terenie Opolszczyzny, akcję pod hasłem: "Świadomość zakażenia HCV". Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu badań w kierunku zakażenia wirusem HCV wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).

Celem akcji jest zwiększenie stopnia wykrywalności zakażeń, co jest decydującym warunkiem powodzenia w walce z epidemią HCV. Innym, nie mniej ważnym celem akcji, jest nagłośnienie problemu HCV i wirusowego zapalenia wątroby. Poprzez publikacje medialne, chcemy uświadomić społeczeństwu zagrożenia, jakie - dla ludzkiego zdrowia i życia - niesie wirus HCV. Ministerstwo Zdrowia wciąż bagatelizuje problem HCV, mimo, że (zgodnie z art. 68 Konstytucji RP) władze publiczne obowiązane są do zwalczania chorób epidemicznych. Wirusowe zapalenie wątroby wywoływane przez wirusa HCV do takich chorób należy.

W ramach działań informacyjno-edukacyjnych wysłaliśmy pisma do 250 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej na Opolszczyźnie. Prosimy w nich lekarzy rodzinnych o szczególne zainteresowanie się problemem HCV, przeprowadzenie wśród swoich pacjentów "ankiet ryzyka" oraz kierowanie na badania osób szczególnie narażonych w przeszłości na zakażenie wirusem HCV. O akcji powiadomiliśmy również lokalne media, licząc na zainteresowanie z ich strony.

Badania przeprowadzą lekarze chorób zakaźnych w trzech miastach:

  • Opole: Poradnia Chorób Zakaźnych, ul. Kośnego 53A w godz. 12:00-18:00
  • Nysa: Poradnia Specjalistyczna przy Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Szpitala w Nysie, ul. Bohaterów Warszawy w godz. 8:00-14:00
  • Kędzierzyn - Koźle: Przychodnia Specjalistyczna przy ZOZ, ul. Harcerska 11 w godz. 8:30-13:00


Osoby chętne przebadać się na obecność przeciwciał antyHCV powinny poprosić swojego lekarza rodzinnego w przychodni (POZ) o skierowanie do lekarza chorób zakaźnych, a następnie z tym skierowaniem w oznaczonym dniu i w oznaczonych godzinach udać się do jednej z 3 wyznaczonych Poradni (Opole, Nysa lub Kędzierzyn-Koźle), gdzie będzie od nich pobrana krew na badanie antyHCV.

Lekarzy pierwszego kontaktu bardzo uprzejmie prosimy, aby wraz za pismem Opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego i Stowarezyszenia "Prometeusze" kierowali na badania antyHCV przede wszystkim tych swoich pacjentów, którzy : mieli kiedykolwiek podwyższone transaminazy (AlAT/AspAT), byli wielokrotnie hospitalizowani, mieli przetaczaną krew przed lipcem 1992 roku (brak testów w Krwiodawstwie przed tą datą), przebyli poważne zabiegi chirurgiczne, chorują przewlekle na inne choroby (np. reumatoidalne zapalenia stawów, cukrzyca, ogólne niedobory immunologiczne i częstość zapadania na różnego rodzaju infekcje (w tym szczególnie gardła), osoby uskarżające się na stałe zmęczenie i apatię/depresję, tych którzy miewają niewyjaśnione stany nieznacznie podwyższonej ciepłoty ciała (np. 36,7-36,9) lub gorączkowania, u których zaobserwowano powiększenie wątroby i/lub śledziony w badaniu palpitacyjnym lub USG (w USG także echogram o wzmożonej strukturze).

Za całość badań zapłaci NFZ lecz, niestety, nie unikniemy skierowań. Natomiast niewątpliwą korzyścią dla pacjentów będzie wyeliminowanie etapu rejestracji (i to dwukrotnej) do Poradni Chorób Zakaźnych. W drugim dniu akcji (17 października) lekarze poinformują pacjentów o wynikach badań i wydadzą stosowne zalecenia.

Naszą akcję wsparło (również finansowo) Opolskie Centrum Zdrowia Publicznego. Na uwagę zasługuje duże zaangażowanie Dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz personelu Oddziału Chorób Zakaźnych. Szczególne podziękowania należą się Panu Kazimierzowi Łukawieckiemu, dyrektorowi Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Patronat honorowy nad akcją objął Marszałek Województwa Opolskiego.

Dodatkowe informacje i kontakt z Przedstawicielem Prometeuszy w Opolu :
Wiesław Czub, tel. kom. 604 801 823, email : w.czub@prometeusze.plPowrót»Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.