Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Zakażenia HCV w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim


IAR 02-08-2006, 22:56
Źródło : Gazeta.pl

Ostrów Wielkopolski: żółtaczka w stacji dializ

W stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim co najmniej kilkanaście osób zostało zarażonych żółtaczką typu C.

Zawiadomienie złożył Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Sprawę wyjaśnia prokuratura. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób mogło dojść do zakażenia wirusem. Prokuratura bada dokumenty z kilku ostatnich miesięcy, między innymi to, czy sprzęt jednorazowego użytku nie był stosowany kilkakrotnie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kaliszu, Janusz Walczak, poinformował, że przedmiotem śledztwa jest wstępnie ustalone sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

Stanowiska stracili ordynator i pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Ostrowie Wlkp. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów. Rozpoczęto zabezpieczanie dokumentacji oraz przesłuchania osób, dysponujących wiedzą o zaistniałych nieprawidłowościach.

Żółtaczka typu C, to groźna choroba, którą wywołuje zakażenie wirusem przenoszonym przez krew.
Radio RMF FM
Czwartek, 3 sierpnia 2006, 17:06

Niebezpieczna stacja dializ


Foto: RMF FM


Kaliska prokuratura zajmuje się sprawą stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim. Chodzi o narażenie kilkunastu pacjentów na zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Pierwsze ustalenia mówią o wielu nieprawidłowościach i zaniedbaniach.

Chorych jest co najmniej 13 osób. Poszkodowanych może być jednak dużo więcej. Przynajmniej 117 osób jest zagrożonych w tej chwili żółtaczką typu C - mówi RMF FM Paweł Szymanowski z kaliskiej prokuratury.

Zdaniem prokuratury, wina leży po stronie ludzi, a nie aparatury - stacja dializ korzysta z jednej z najnowocześniejszych baz urządzeń w kraju. Nasze ustalenia wskazują na to, że personel bardzo sobie lekceważył podstawowe zasady higieny, zasady posługiwania się sprzętem jednorazowego użytku, strzykawkami - podkreśla Szymanowski.

Pracę stracił już ordynator stacji dializ, a także pielęgniarka, która wielokrotnie używała tych samych strzykawek. Na razie jednak nie wiadomo, czy i komu ewentualnie prokuratura postawi w tej sprawie zarzuty.Radio RMF FM
Poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 12:39

21 zakażonych żółtaczką w Ostrowie Wlkp.

Liczba osób zakażonych żółtaczką w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim wzrosła do 21 - dowiedziało się RMF FM. Niewykluczone jednak, że będzie ich więcej. W Ostrowie Wielkopolskim ruszają badania rodzin osób, które w stacji dializ zostały zakażone wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C.

Ustalenie, ile dokładnie osób zakażonych zostało wirusem, może zająć nawet pół roku. Żółtaczkę wykrywa się bowiem od kilku dni do kilkunastu tygodni.

8 nowych przypadków - o których dziś poinformowano - to pacjenci, wobec których na razie nie ma pewności obecności wirusa. Będą oni jednak traktowani jak zarażeni, bo znikoma jest szansa, że kolejne badanie za około 3 miesiące wykluczą u nich żółtaczkę.

W sumie ze stacji dializ w Ostrowie korzystało ponad 100 osób; 43 już przebadano, tylko kilku z nich na pewno jest zdrowych. Dziś do tej listy badanych dołączają rodziny pacjentów i inne osoby, które miały kontakt z potencjalnie chorymi. To kolejne setki nazwisk. Sporządzenie ostatecznego bilansu zachorowań może potrwać miesiącami.

Do zakażeń żółtaczką doszło, bo w stacji dializ naruszono podstawowe zasady higieny.Wywiad z Prezesem Stowarzyszenia "Prometeusze" zamieszczony 5 sierpnia w "Dzienniku" - fragment artykułu autorstwa red. Marty Okońskiej.

KONRAD DULKOWSKI:
Pielęgniarki w stacji dializ wielokrotnie używały jednorazowych narzędzi. Efekt- kilkanaście osób zostało zakażonych wirusem żółtaczki typu C. To najgorszy rodzaj żółtaczki.

Jarosław Chojnacki:
To karygodne, coś niewyobrażalnego. Winnych należłoby ukarać surowo, chociażby dla przykaładu. A przykład jest potrzebny, bo w Polsce mamy przerażające statystyki - do 80% zakażeń wirusem HCV dochodzi w ośrodkach służby zdrowia.

Czyli personel nie zachowuje środków bezpieczeństwa?

Niestety. Kiedy w ubiegłym roku sprawdzaliśmy punkty pobierania krwi do analiz, okazało się, że duża część pielęgniarek nie zakłada do zabiegu jednorazowych rękawiczek. Albo nie zmienia ich po każdym pacjencie. Tymczasem wystarczy niewidoczna gołym okiem ilość krwi, która potem trafia z rękawiczki na igłę i zakażenie gotowe.

To wynika z ignorancji, głupoty, czy zaniedbania?

Pielęgniarki nie mają wiedzy na temat HCV. W dodatku nie pozwalają zwracać sobie uwagi. Znam przypadek, gdy mężczyzna nie zgodził się na szczepienie syna, bo pielęgniarka nie chciała założyć rękawiczek. Zaczęła wyrywać dziecko z rąk ojca, twierdząc, że ten ma jakieś chore żądania.

Aż nie chce się wierzyć, że takie rzeczy dzieją się w XXI wieku.

Niestety, lekceważenie ludzkiego zdrowia i życia jest bardzo częste. Nadal wiele pielęgniarek nie wie, jaką krzywdę mogą wyrządzić ludziom.TVP (www.zdrowie.tvp.pl), 11 sierpnia 2006 godz. 12:20
33 zakażonych żółtaczką w stacji dializ

Do 33 wzrosła liczba pacjentów zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim - poinformował w piątek dyrektor miejscowego sanepidu, Andrzej Biliński.

Pierwsze 13 przypadków zakażenia stwierdzono w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek sanepid poinformował o kolejnych ośmiu chorych. W czwartek i piątek liczba zakażonych wzrosła o 12 osób. Oznacza to, że liczba pacjentów zainfekowanych żółtaczką typu C w tamtejszej stacji dializ wzrosła do 33.

Jest niemal pewne, że przyczyną zakażeń było ponowne wykorzystanie sprzętu jednorazowego użytku. Nie chodzi tylko o strzykawki i igły, ale o części do urządzeń zabiegowych, w których zakażona krew mieszała się ze zdrową - powiedział dyrektor Biliński.

Wiele osób dializowanych w stacji nadal czeka na wyniki.

Kaliska prokuratura okręgowa, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, prowadzi od początku ubiegłego tygodnia śledztwo w sprawie narażenia pacjentów na zakażenie wirusem typu C.

(IAR, PAP)Komentarz do opisywanej w powyższych artykułach sytuacji.

Do zakażeń wirusem HCV w stacjach dializ dochodziło, dochodzi i zapewne będzie nadal dochodzić - nikt nie jest w stanie zapewnić osobom hemodializowanym stuprocentowego bezpieczeństwa i zapewnić ich, że do zakażenia nie dojdzie. Wraz z przedłużaniem się trwania dializy ryzyko zakażeń wzrasta - zostało to udowodnione w licznych pracach naukowych - używany sprzęt nie podlega sterylizacji, podobnie jak np. sprzęt endoskopowy.

W pewnym okresie głośna była sprawa braku podawania pacjentom dializowanym erytropoetyny alfa (EPO), a w miejsce tego leku mającego zwiekszyć ilość czerwonych krwinek stosowano transfuzje krwi - kolejny czynnik stanowiący ryzyko zakażenia wirusem HCV, pomimo zapewnień Krwiodawstwa, że obecnie krew jest bezpieczna nikt o zdrowych zmysłach nie może chyba twierdzić i zapewnić, że ryzyka zakażenia nie ma.

Jestem o tym przekonany, że tragedia w Ostrowie Wielkopolskim, którą obecnie omawiają media nie jest odosobnionym przypadkiem tak licznych zakażeń. Warto byłoby przebadać wszystkich pozostałych pacjentów, pozostałych stacji dializ. Pacjentów firmy International Dialisys Centers - na początek.

Pracownicy wszystkich stacji dializ powinni każdorazowo czynić wszelkie starania, aby zakażeń wirusem HCV było jak najmniej. Zakażenia wirusami hepatotropowymi stanowią zagrożenie życia, tym bardziej u osób chorych. Nie wolno więc lekceważyć żadnych wytycznych sanitarnych stanowiących o tym jak należy obchodzić się z pacjentem i jakie środki ochrony należy spełnić. Zwiększcie bezpieczeństwo ponad to, jakie być powinno, w Waszych rękach jest bowiem zdrowie i życie ludzkie!

Jarosław Chojnacki - Prezes Stowarzyszenia "Prometeusze"


Powrót»Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.