Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Gastroenterolodzy w natarciu.


Czy dentysta będzie mógł przyjąć poród, a okulista wykonać operację ortopedyczną?

Wszystko wskazuje na to, że takie pytania przestają być pozbawione sensu. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wypuścił we wrześniu tego roku zarządzenie, które zmienić ma zatrudnienie w poradniach hepatologicznych z lekarzy chorób zakaźnych na gastroenterologów. Jeśli po przeszkoleniu i odświeżeniu wiedzy gastroenterolog będzie mógł leczyć przewlekłe zapalenia wątroby typu B i C, to być może spodziewać się należy kolejnych zmian, np. w poradniach okulistycznych zatrudnijmy ortopedę, a w poradniach ginekologicznych - lekarza stomatologa. W końcu wszyscy oni skończyli naukę w tej samej Akademii Medycznej i są lekarzami...

Od jakiegoś już czasu dochodzą do nas słuchy, że gastroenterolodzy roszczą sobie prawa do leczenia przewlekłych zapaleń wątroby na tle wirusowym, chcą przejąć pieczę nad programami lekowymi, przeciwwirusowymi, w czym prawdopodobnie widzą dodatkowy zarobek i korzyść.

W zarządzeniu Nr 81/2006 z dnia 18 września 2006 r. w sprawie przyjęcia "Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne", w załączniku 3a, w pkt. 17 (nr 1056) umieszczono warunek zatrudnienia specjalisty gastroenterologa w poradni hepatologicznej.

Dotychczas w większości Poradni Hepatologicznych pracowali specjaliści chorób zakaźnych. Większość szpitali posiada kilka poradni (chorób zakaźnych WZW, chorób wątroby i hepatologicznych) i tam problem można obejść kierując pacjentów z hepatitis do poradni np. WZW. Największy problem będą miały jednak te szpitale, które posiadają wyłącznie jedną poradnię - hepatologiczną, w której przyjmowani byli pacjenci z hepatitis i innymi schorzeniami wątroby.

Szpitale, przy których znajdują się wyłącznie Poradnie Hepatologiczne, to między innymi :

  • Bytom - Poradnia dla Dzieci (jedyna na Śląsku)
  • Cieszyn - przy Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym
  • Chorzów - przy Szpitalu Specjalistycznym i Klinice Chorób Zakaźnych ŚAM (największy ośrodek leczenia hepatitis C i B na Śląsku)
  • Częstochowa - przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym
  • Opole - przy Szpitalu Wojewódzkim (jedyna poradnia w województwie opolskim)
  • Racibórz - przy Szpitalu Specjalistycznym
  • Olsztyn - przy Szpitalu Wojewódzkim


W wyżej wymienionych poradniach według Zarządzenia Prezesa NFZ od dnia 1 stycznia 2007 praca powinna ustać z powodu braku zatrudnionych gastroenterologów... W wyniku czego w województwach : opolskim i w znakomitej większości w śląskim leczenie hepatitis ustanie. Nie mamy dokładnego rozeznania w jakich jeszcze miastach są przy placówkach leczących hepatitis C i B jedynie poradnie hepatologiczne. Prawdopodobnie około tysiąca Pacjentów poradni hepatologicznych straci możliwość porady specjalistycznej u lekarzy chorób zakaźnych!

Warunek działania poradni hepatologicznej zależny będzie od zatrudnienia specjalisty gastroenterologa, co wiązać się będzie w rezultacie, albo z potrzebą zatrudnienia lekarza tej specjalizacji (zapewne na jakąś 1/8 etatu - tylko, aby był, "pro forma"), albo z przemianowaniem poradni hepatologicznej w poradnię wzw, chorób zakaźnych lub chorób wątroby. Zatrudnienie może być kłopotliwe (brakuje gastroenterologów), przemianowanie wymagać będzie sporo pracy - jak choćby zgody organu założycielskiego. Każde z wymaganych rozwiązań wymagać będzie czasu, a tego już nie ma.

Za 2 tygodnie, 1 stycznia 2007 roku placówki zajmujące się leczeniem hepatitis C i B mając jedną przyszpitalną poradnię - hepatologiczną, będą przyjmować pacjentów wbrew zarządzeniu pana Prezesa Sośnierza (niezgodnie z przepisami), albo przestaną działać.

Odbić się to może na wszystkich pacjentach, którzy są w trakcie terapii przeciwwirusowej, bo przecież gdzieś muszą oni uzysikać poradę, dostać skierowanie na określone ściśle w czasie badania monitorujące przebieg terapii, a także otrzymać kolejne dawki leków.

Mój felieton nie jest atakiem na gastroenterologów, choć konsultantka krajowa w dziedzinie gastroenterologii powinna zapewne pewne fakty rozważyć ponownie i "nie rzucać się z motyką na słońce". Kilku gastroenterologów leczy w Polsce przewlekłe zapalenia wątroby, w tym znany i ceniony przez pacjentów Prof. Mach z Krakowa. Różnica pomiędzy tymi, którzy leczyli i leczą hepatitis przez ostatnie lata, a tymi gastroenterologami, którzy nie leczyli hepatitis przez ponad 8 lat (leczyli za czasów monoterapii interferonem klasycznym) lub którzy wcale nie leczyli jest zasadnicza - CI OSTATNI NIE MAJĄ ODPOWIEDNIEJ PRAKTYKI I WIEDZY.

Jako jedyny chyba rzecznik pacjentów chorych na hepatitis nie mogę zaakceptować wprowadzanych przez NFZ zmian. Pacjent ma święte prawo leczyć się u doświadczonych specjalistów, którzy od wielu lat podążają za zmianami w praktyce leczenia przewlekłych zapaleń wątroby, jeżdżą na konferencje, sympozja poświęcone zagadnieniom związanym z HCV i HBV. Pacjentów nikt nie ma prawa zmuszać, aby leczyli się oni u lekarzy przeszkolonych na szybko, nie posiadających doświadczenia. Nikt nie ma prawa robić doświadczeń i uczyć się na nas. Hepatitis leczyli i leczą w Polsce specjaliści chorób zakaźnych i tak powinno pozostać.

Wysyłamy oczywiście protest do Centrali NFZ. Stanowcze veto Panie Prezesie Sośnierz! Porody niech odbierają nadal ginekolodzy, oczy niech leczą okuliści, a choroby zakaźne - zakaźnicy. Nie inaczej.

Jarosław Chojnacki - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Prometeusze


Powrót»Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.