Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Żółtaczka typu C. Ilu ludzi wie, że są zakażeni?


"Kurier Lubelski" środa, 27 lipca 2005 roku
Autor artykułu : Beata Kozian

To już epidemia!

W naszym województwie po cichu rozwija sie epidemia żółtaczki. - Przypuszczamy, że część chorych mogła zostać zarażona dawno, dawno temu. Dowiadujemy sie o tym tera, bo coraz powszechniejsze stało się robienie testów - mówi Janusz Słodziński z lubelskiego sanepidu.

W Lubelskim lawinowo rośnie liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C (wzw typu C). Co miesiąc lubelski sanepid notuje ponad 20 nowych przypadków. Na tę odmianę żółtaczki nie ma szczepionki! Sami musimy sie przed nią bronić. Przez sześć miesięcy tego roku stwierdzonona Lubelszczyźnie stwierdzono prawie tylu chorych, ilu w całym 2004 roku. To niepokojące, zwłaszcza że wielu chorych to bardzo młodzi ludzie, w wieku 20-40 lat.
- Tak samo było przed wielu laty, gdy na Lubelszczyźnie lawinowo zaczęliśmy rejestrować przypadki zakażenia wzw typu B. Jest tylko jedna różnica. Wtedy mozna było upowszechnic szczepienia. Na wirusa wzw typu C do tej pory nie wynaleziono szczepionki - mówi Janusz Słodziński, szef działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Wzw, czyli żółtaczka typu C, to stosunkowo nowa odmiana żółtaczki. Wirusa poznano dopiero w 1989 roku. Testy wykrywajace jego obecność powstały jeszcze pózniej. To grożna choroba, nieleczona prowadzi do marskości, a nawet raka wątroby. Problem w tym, że zanim sie ujawni, można z nia żyć wiele lat i nic nie wiedząc.
- Przypuszczamy, że część chorych mogła zostać zakażona dawno temu. Dowiadujemy się o tym teraz, bo coraz powszechniejsze stało się robienie testów - zaznacza Janusz Słodziński.

Na rozwijającą się po cichy epidemię zakazeń wirusem C musiały szybko zareagować stacje krwiodawstwa. Dotychczasowe metody diagnostyki chorób zakaźnych u dawców krwi uzupełniono bardziej czułymi i precyzyjnymi testami. W Lublinie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stworzyło pracownię biologii molekularnej z amerykańska aparaturą i certyfikatami jakości. Kazda jednostka krwi pobrana od dawcy badana jest metodami biologii molekularnej na obecność wirusów HCV (czyli żółtaczki typu C), HBV (żółtaczki typu B) oraz HIV.

Mgr Jolanta Korzeniowska, kierownik Pracowni Biologii Molekularnej RCKiK w Lublinie mówił, że dzięki tym badaniom juz po ok. 7 dniach od momentu zakażenia można wykryć obecność wirusa HCV, natomiast HIV po ok. 9 dniach, a HBV po około półtora miesiąca.
- Miesięcznie badamy metodami biologii molekularnej od 7 do 8 tysięcy jednostek krwi. W maju wirusa wzw typu C stwierdzono w dziewięciu przypadakach. Wykryto go w krwi młodych, wydawałoby się zdrowych ludzi-stwierdz J. Korzeniowska.

Zakażenie wirusem zdyskwalifikowało ich jako dawców krwi, ale sprawiło, że szybko dowiedzieli sie o chorobie. Oni maja największe szanse na powstrzymanie namnażania wirusa w swym organiżmie poprzez szybkie podjęcie leczenia. Nowoczesne leczenie jest jednak nie dla wszystkich dostępne. Zdaniem prof. Romy Modrzewskiej, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych AM i konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych, w Lubelskiem brakuje bazy lokalowej.
- 70 sób zakażonych wirusem wzw typu C, głównie młodych ludzi, objętych jest programem leczenia drogimi i nowoczesnymi lekami. Podobny program obejmuje 30 chorych na wzw typu B. Nie jesteśmy w stanie nadzorować leczenia wiekszej liczby pacjętów. W kolejce na przyszły rok czeka 100 chorych zakwalifikowanych do programów lekowych - zaznacza prof. Modrzewska.

Oprócz kliniki AM, bardzo okrojonym leczeniem chorych z wzw zajmują się jeszcze placówki w Puławach, Łukowie i Białej Podlaskiej.
Rozmowa
Unikajmy zakażenia


Beata Kozian: Duży wzrost zachorowań na żółtaczke typu C występuje na terenie całej Polski, dlatego lekarze i epidemiolodzy tworzą zespoły do walki z tą chorobą. Na czym będzie ona polegała?

Janusz Słodziński, kierownik działu epidemiologii WSSE w Lublinie: Na kampaniach edukacyjnych, w jaki sposób uniknąć zakażenia. Najlepszą ochroną jest nie ulec zakażeniu. Niestety, według szacunków większość przypadków zakażeń wirusem C następuje w placówkach ochrony zdrowia podczas zabiegów. Tam, gdzie musi być zastosowany sprzęt nie jednorazowy, a wielokrotnego użytku. Poprawa tej sytuacji to jednak zadanie dla szpitali, przychodni czy gabinetów dentystycznych.

Jako na potencjalne źródło zakażeń wskazuje się także na gabinety fryzjerskie, kosmetyczne, odnowy biologicznej, tatuażu.

Współczesne gabinet kosmetyczne czy odnowy biologicznej wykonują wiele zabiegów niemalże chirurgicznych. One także, chcąc dobrze służyć swoim klientom, muszą dołożyć starań, by zapewnić nie tylko wysoką jakość usług, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne. Choć muszę przyznać, że wszystkie zarejestrowane zakłady poddawane są regularnym kontrolom sanitarnym i do większości nie mamy zastrzeżeń. Podobnie zresztą jest w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia.

Co więc robić, by nie ulec zakażeniu?
Uważać, patrzeć, czy pielęgniarka nakłada czyste rękawice przed zrobieniem zastrzyku czy pobieraniem krwi. Nie robić sobie tatuażu w "domowych" studiach, ale w zarejestrowanych gabinetach, które mają sprzęt do sterylizacji. Pamiętać też o tym, że do wirusowego zapalenia wątroby typu B i C dochodzi również drogąkontaktów seksualnych.

Można sprawdzić.
Test anty-HCV można wykonać w WSSE przy ul. Pielęgniarek w Lublinie - koszt 30 zł - i w centrum krwiodawstwa przy ul. Armii WP - cena 35 zł.

Gdy wynik jest dodatni, taki test należy potwierdzić. Nie trzeba potwierdzać gdzy wyników, gdy badanie zostanie przeprowadzone metodami bilogii molekularnej. Centrum krwiodawstwa wykonuje je każdemu. Pakiet badań RNA-HCV, DNA-HBV, RNA-HIV kosztuje ok. 300 zł.

Artykuł przepisała i przysłała : Karolina Tomczyk, Przedstawiciel Generalny Prometeuszy w Lublinie.

Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.