Laktuloza

Laktuloza (Lactulose Abbott) – roztwór doustny, cena ok 16 zł za op. 200 ml, dostępny bez recepty, inna nazwa handlowa: Lactecon – zmniejsza ilość amoniaku we krwi, działa lekko przeczyszczająco (jest osmotycznym lekiem przeczyszczającym). Stosowany głównie w encefalopatii wątrobowej, szczególnie przy wzroście poziomu amoniaku we krwi.

Opis i działanie.
Laktuloza należy do grupy leków osmotycznych o działaniu łagodnie przeczyszczającym. Jest syntetycznym dwucukrem składającym się z galaktozy połączonej z fruktozą. Nie podlega procesowi trawienia w jelicie cienkim; jest wchłaniana w niewielkim stopniu. W niezmienionej postaci dociera do jelita grubego, gdzie pod wpływem flory bakteryjnej zostaje rozłożona do dwutlenku węgla i kwasów organicznych, które na drodze osmotycznej zwiększają ilość wody w jelicie grubym, pobudzają jego perystaltykę oraz zmiękczają masy kałowe. Laktuloza powoduje zakwaszenie treści jelita grubego, przez co przyspiesza reakcję przekształcania amoniaku do jonów amonowych oraz zmniejsza wchłanianie amoniaku do krwi; prowadzi to do zmniejszenia stężenia amoniaku we krwi. Działanie laktulozy rozpoczyna się 24-48 h po podaniu.

Przeciwskazanie do stosowania.
Nie stosować u pacjentów z galaktozemią (rzadka choroba genetyczna – nietolerancja galaktozy), jeżeli występują organiczne choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie okrężnicy i odbytnicy, choroba Leśniowskiego – Crohna), niedrożność przewodu pokarmowego lub zespoły poniedrożności, ból brzucha o nieustalonej przyczynie.

Ostrożność przy stosowaniu.
Ostrożność należy zachować u pacjentów z cukrzycą (dot. dawek zalecanych przy encefalopatii wątrobowej, dawki zalecane przy zaparciach nie powinny wywierać wpływu na przebieg cukrzycy), przy nietolerancji laktozy.

Możliwe skutki uboczne.
Wzdęcia i (bębnica), zwiększenie wiatrów (szczególnie w początkowym okresie przyjmowania leku – zalecana dawka początkowa jest wyższa niż kolejne), biegunka (mogąca prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej), nudności i wymioty.

Dawkowanie.
Objawowe leczenie zaparć:
Dorośli i młodzież po 15. roku życia: początkowo 15-45 ml na dobę, dawka podtrzymująca 10-25 ml na dobę.
Dzieci: 1-6 roku życia początkowo 5-10 ml na dobę, w leczeniu podtrzymującym 5-10 ml na dobę; dzieci 7-14 roku życia początkowo 15 ml na dobę, w leczeniu podtrzymującym 10 ml na dobę. Niemowlęta do 1. roku życia: początkowo 2,5-5 ml na dobę, w leczeniu podtrzymującym 2,5-5 ml na dobę.

Encefalopatia wątrobowa (w tym wskazaniu preparat można stosować wyłącznie u dorosłych):
Dorośli: początkowo 30-50 ml 3 razy na dobę; w leczeniu podtrzymującym dawki należy dostosować tak, aby liczba luźnych stolców wynosiła 2-3 na dobę.

Opis preparatu powstał na podstawie ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego „Lactulose Abbott”, podmiot odpowiedzialny (producent):

Abbott Healthcare Products B.V.
C.J. van Houtenlaan 36
1381 CP Weesp
Holandia

Autor opisu produktu: Jarosław Chojnacki, czerwiec 2015 roku