Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Lista osób leczonych i oczekujących na leczenie w terapii przeciwwirusowej przewlekłego zapalenia wątroby typu C w 53 spośród 62 ośrodków zajmujących się leczeniem hepatitis C w Polsce.


Sytuacja w dostępie do leczenia.

Pacjenci wiedzą jak wygląda sytuacja w dostępie do diagnostyki i leczenia, ponieważ to oni czekają w kolejkach na wizytę u specjalisty, przed wykonaniem pełnej diagnostyki - lub choćby na potwierdzenie albo negację trwającego zakażenia - i w końcu na leczenie przeciwwirusowe.

My jako organizacja pomagająca tym Pacjentom oraz zrzeszająca ich wiemy to tym najlepiej.

Otrzymane od Polskiej Grupy Ekspertów HCV informacje określające skalę problemu potwierdzają tylko to, o czym doskonale wiemy, a o czym dowiadują się wszyscy chorzy zakaźnie z powodu HCV w Polsce, którzy próbują zacząć się leczyć.

Dla nich jest to szok. Dla nas pomimo braku w tym nowości - czymś nienormalnym i niezrozumiałym pozostaje.

W większości ośrodków oczekuje na diagnostykę i leczenie specjalistyczne conajmniej dwa razy więcej Pacjentów niż jest leczonych. W niektórych ośrodkach dane liczbowe świadczą o prawdziwej tragedii. Wrocław, Cieszyn, Kraków to miasta, gdzie powinno się opuścić flagę narodową do połowy na znak żałoby.

PGE HCV zwróciło się z zapytaniem WYŁĄCZNIE do ośrodków zajmujących się diagnostyką i leczeniem osób zakażonych HCV. Zestawienie liczbowe nie dotyczy więc wszystkich osób zakażonych HCV, którzy oczekują na diagnostykę i leczenie. Niestety wielu Pacjentów trafia do poradni chorób zakaźnych w miejscowościach, które nie mają możliwości podjęcia leczenia, a które NIESTETY nie zawsze odsyłają Pacjentów do właściwej placówki, która takie możliwości zazwyczaj ograniczone, ale posiada. Wielu Pacjentów nie zgłasza się także do żadnego lekarza specjalisty i ośrodka referencyjnego. Jaki stanowią odsetek Ci wszyscy pozostali - nikt nie ma pojęcia.

Przyjrzyjmy się teraz sytuacji na Dolnym Śląsku.
We Wrocławiu główna placówka zajmująca się leczeniem hepatitis C u dorosłych, gdzie oczekuje na leczenie 5 razy więcej osób w chwili obecnej niż przewidują roczne ilości limitowanych terapii. Gdyby nie trwające badania kliniczne, to sytuacja byłaby jeszcze gorsza, choć czy może być gorsza w ogóle?? W pobliskim Wałbrzychu (moje miasto rodzinne) oczekuje na leczenie 20 x więcej chorych z hepatitis C niż jest leczonych (!!!). A przecież tych ludzi z każdym dniem przybywa! Na Dolnym Śląsku trwa selekcja Pacjentów. Lekarze leczą tylko tych, którzy mają poważne zmiany w wątrobie i których trzeba leczyć jak najszybciej, a innych po prostu się nie leczy, odsyła się z "kwitkiem" - ze skierowaniem na stałe kontrole, które trwają i trwają... niekiedy przez lata całe. Gdyby ustawiono ludzi w kolejce bez względu na stan ich wątroby, a tylko ze względów czysto medycznych (a nie ekonomicznych!), to kolejka by narastała, a Ci ostatni nie byliby leczeni NIGDY. Liczba nowo wykrytych przypadków zachorowań na przewlekłe zapalenie wątroby przewyższa bowiem znacznie ilość przeprowadzanych terapii .

Małopolska nie pozostaje w tyle w tym niehumanitarnym rankingu wydzielania terapii przez urzędników NFZ. Tam na wykonanie pełnej diagnostyki i leczenie (to równa się prawie temu samemu!) oczekuje : 429 osób. Jedna z placówek podkreśla, że oczekujących na diagnostykę kwalifikacyjną do leczenia przybywa 25 / miesiąc, przy limitowanej ilości leczeń w okolicach 50 rocznie mogą diagnozować i leczyć tylko tych, u których wykryto zakażenie w miesiącach styczniu i lutym każdego roku, a więc 1/6. 5/6 nie mają za co i czym leczyć. Klinika Uniwersytecka kierowana przez Pana Prof. Macha ma 4 razy większe potrzeby niż przyznany limit z NFZ.

Cieszyn - omawiana już na innej stronie - tragedia nie tylko mieszkańców Cieszyna i okolic, ale także Bielska-Białej miasta liczącego 180 tys. mieszkańców, w którym nie odbywa się wcale leczenie przewlekłych zapaleń wątroby, a Pacjentów z HCV kieruje się głównie do Cieszyna - gdzie na leczenie w tym roku mogą liczyć jedynie DWIE osoby (!!!).

Łuków w woj. lubelskim - 81 osób oczekujących (11 już zakwalifikowanych po diagnostyce) i 1 osoba leczona w tym roku!

Na Śląsku jest źle, choć do niedawna sytuacja w skali ogólnopolskiej była dość dobra. O cieszynie powyżej, w Chorzowie czekało w tym roku 2 razy więcej Pacjentów, niż jest leczonych, a kolejnych 250 Pacjentów czeka na diagnostykę, w Bytomiu leczonych jest 3 razy mniej Pacjentów niż wynika to z potrzeb, w Sosnowcu 2 razy... Te liczby świadczą o eskalacji problemu!

Do tych już oczekujących dojdą w przyszłym roku kolejni świeżo zdiagnozowani, więc można już teraz powiedzieć, że sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, chorych przybywa, a środków na diagnostykę i leczenie nie przybywa.

Słowa niecenzuralne cisną się na usta, gdy przegląda się takie zestawienia. Ale to niestety nadal jest problem tylko tych rozgoryczonych Pacjentów - nasz problem, nasza tragedia i nasza niedola. Urzędników, polityków, ani też nikogo zdaje się nie interesuje wcale ta sytuacja.

Prometeusze są przykuci do swoich skał, a NFZ zamiast im pomóc dobiera im się do wątroby niczym orzeł nękając ich każdego dnia.

Wzrost ilości stwierdzonych zachorowań z powodu HCV w pierwszej połowie tego roku wyniósł prawie 50%! Co zrobił w związku z tym NFZ? Nic.

Apeluję o rozwagę i podjęcie natychmiastowych kroków w celu poprawienia tej sytuacji.

Pieniądze na leczenie chorób zakaźnych muszą się znaleźć. Brak leczenia, które jest jedyną szansą na zmniejszenie skali epidemii HCV w Polsce w obliczu braku szczepionki - to narażenie Polaków na kolejne zakażenia. Brak leczenia jest nieekonomiczny dla Polski - więcej wydamy na leczenie objawowe, renty i przeszczepy wątroby u osób nie leczonych, nie wspominając już o niepotrzebnych tragediach całych rodzin, o niepotrzebnej śmierci ludzi, których w znakomitej większości przypadków zaraziła służba zdrowia. Łamane są podstawowe prawa konstytucyjne Polaków do równego dostępu do leczenia (co na to Trybunał Konstytucyjny?), łamane są zasady humanitarne (co na to Rzecznik Praw Człowieka?). A w samym NFZ coś pachnie nieładnie...
Informacje pochodzą ze źródeł Polskiej Grupy Ekspertów HCV - wrzesień 2005 rok.


L.P.NAZWA OŚRODKA LICZBA LECZONYCHLICZBA ZAKWALIF. DO LECZENIALICZBA OCZEKUJCYCH NA KWALIFIKACJĘ
(uwagi)
1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Oddział Obserwacyjno-Zakaźny ul. Warszawska 15 dr Irena Kynk Biała Podlaska
13
10
20
2. III Klinika Chorób Dzieci AM dr Dariusz Lebensztajn Białystok
-
-
-
3. Klinika Obserwacyjno-Zakaźna AM ul. Żurawia 14 Prof. Danuta Prokopowicz Białystok
55
71
na bieżąco
4. Oddział Zakaźnych ul. Jeleniogórska 4 dr Jan Hałubiec Bolesławiec
3 - WZW C
5 - lamiwudyna
2
5
5. Szpital Uniwersytecki Katedra i Klinika Pediatrii Alergologii i Gastroenterelogiii CM Prof. Mieczysława Czewionka - Szaflarska Bydgoszcz
5
5
6
6. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno Zakaźny ul. Św. Floriana 12 Bydgoszcz
71
153
400
7. Szpital Specjalistyczny nr 1 Oddział Obserwacyjno Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej Poradnia WZW dr Andrzej Dziambor Bytom
57
156
na bieżąco
8.Szpital Specjalistyczny Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych ŚAM ul. Zjednoczenia 10 dr Ewa Janczewska-Kazek Kierownik Por. Hepatologicznej Chorzów
115 IFN peg i RIB
22 IFN nat. i RIB
2 IFN PEG RIB i lam.
113 lam.
9 IFN - ostre wzw C
3 adefovir
143
250
9.Specjalistyczny Szpital Wojewódzki Oddział Chorób Zakaźnych ul. Powstańców Wlkp. 2 Ciechanów
15
10
20
10.ZZOZ ul. Bielska 4 lek. med. Bronisława Szlauer Cieszyn
2
5 - kontynuacja z 2004
58
w tym: 35 z III i IV st. włóknienia
100
11. Wojewódzki Szpital Zespolony Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. PCK 1 dr Marian Sikora Częstochowa
29
24
30
12. ZOZ Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. Krakowska 91 dr Teresa Brzostek Dębica
50
60
30
13. SZPZOZ im. Dzieci Warszawy Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. M. Konopnickiej 65 dr Teresa Chmurska-Motyka Dziekanów Leśny Łomianki
2
3
7
14. SP Specjalistyczny ZOZ Oddział Zakaźny ul. Żeromskiego 22 Elżbieta Hajer Elbląg
13
23-kontynuacja z 2004
5
7
15. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Poradnia WZW dr Jolanta Citko Olsztyn
13
6 - kontynuacja z 2004
10
15
16. Instytut Pediatrii AM Klinika Pediatrii Gastroenterologii Onkologii Dziecięcej ul. Nowe Ogrody 1-6 Gdańsk
1
1+1
-
17. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy ul. Smoluchowskiego 18 dr Anna Lakomy Gdańsk
109
137
119
18. Oddział Obserwacyjno Zakaźny dr Anna Lachowicz - Wawrzyniak Giżycko
13
12
10
19. Oddział Obserwacyjno-Zakaźny ul. Radiowa dr Wiesław Kryczka Kielce
73
26
45
20.Wojewódzki Szpital Dziecięcy Oddziła Hepatologiczno-Gastroentterologiczny dr Alicja Mierzejewska - Rudnicka Kielce
13
7
6 (objęte terapią są dzieci 10-18 lat)
21.Wojewódzki Szpital Zespolony Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1 dr Romana Olszewska Konin
7 w tym :
4 PEG+RIB
1 - nat. Por. WZW Poznań
1- Por. WZW Bydgoszcz
1 - Por. WZW Wrocław
ok. 20 osób czekających na leczenie w Klinice Chorób Zakaźnych w Poznaniu
5
są to osoby czekające na terapię z :
Konina Turku Słupcy i częściowo Kalisza
22.Szpital Wojewódzki Oddział Obserwacyjno-Zakaźny ul. Chałubińskiego 7 dr Urszula Olszyńska-Cichecka Koszalin
8 (HCV+HBV -0) limit określony przez NFZ - 5
24
18
23.Katedra Gastroenterologii Hepatologii i Chorób Zakaźnych Prof. Tomasz Mach Kraków
60
240
20
6 - dializowanych
6 HCV+HBV
24. Krakowski Szpital Specjalistyczny Oddział Wirusowego Zapalenia Wątroby i Hepatologii Dorosłych ul. Prądnicka 80 dr Barbara Baka-Ćwierz Kraków
49
100
25 - miesięcznie
25. Szpital Specjalistyczny SP ZOZ Osiedle na Skarpie 87 dr Barbara Postawa-Kłosińska Kraków
24
39
30
26.Krakowski Szpital Specjalistyczny im. J. Pawła II ul. Prądnicka 80 Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej Poradnia Hepatologiczna Dzieci dr med. Jacek Mizerski Kraków
10
7 - kontynuacja z 2004
1
10
27. Klinika Chorób Zakaźnych AM ul. Biernackiego 9 Prof. Roma Modrzewska Lublin
IFN peg. + RIB
123
HCV/HBV
8
159
-
28. SP ZOZ Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. Rogalińskiego 3 21-400 dr Bożena Gajownik Łuków
1
11
70
29. Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. Paderewskiego 5 dr Jerzy Sieklucki Łańcut
24
5 - p/wzw B lamiwudyna
1
1 - p/wzw B interferonem
5
-
30.WSSz. im. dr W. Biegańskiego Poradnia Hepatologiczna ul. Kniaziewicza 1/5 Łódź
135
134
57
31.Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy ul. Żołnierska 10 dr Anna Zdanowska-Ruskań Olsztyn
-
-
-
32.Szpital Wojewódzki Oddział Zakaźny dr Wiesława Błudzin Opole
45
30
0
33.Oddział Obserwacyjno Zakaźny dr Małgorzata Giżycka Ostrołęka
2
7 - kont. z 2004 r.
9
18
34.Wojewódzki Szpital Zespolony Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. Medyczna 19 dr Justyna Garczyńska-Zubek Płock
14
17
2
35.Szpital im. Strusia Oddział Zakaźny ZOZ Stare Miasto Klinika Chorób Zakaźnych AM ul. Św. Wincentego 2 Prof. Jacek Juszczyk Poznań
173
156
45
36.Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem Oddział Obserwacyjno-Zakaźny ul. Nowowiejskiego 56/58 Prof. Jacek Wysocki Poznań
10
12-kontynuacja z 2004
8
10
37.Klinika Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej AM Poradnia Chorób Zakaźnych ul. Szpitalna 27/33 Prof. Wojciech Służewski Poznań
27
24 kontynuacja z 2004 r.
6
25
38. SP ZOZ Szpital Specjalistyczny Oddział Obserwacyjno Zakaźny ul. Bema 1 dr Andrzej Firych Puławy
21
27
14
39.Oddział Obserwacyjno- ZakaźnyPoradnia Hepatologiczna dr n.med. Iwona Olszok Racibórz
70
140
25
40.Radomski Szpital SpecjalistycznyOddział Zakaźnyul. Tochtermana 1 dr Grzegorz Stolarek Radom
6 - kontynuacja z 2004
12
45
41. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych ŚAM ul. Pl. Medyków 1 Prof. Zbigniew Gonciarz Sosnowiec
85
191
30
42. Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych PAMul. Arkońska 4 dr hab. med. Marta Wawrzynowicz-Syczewska Szczecin
62
47
38
43. SP Wojewódzki Szpital ZespolonyOddziały Dziecięceul. Arkońska 4 dr n.med. Walentyna Chlebowicz-Szuba Szczecin
8
5
5
44. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno Zakaźny ul. Krasińskiego 4/4A 87-100 dr Elżbieta Strawińska Toruń
41
17
27
45. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Oddział Obserwacyjno-Zakaźny ul. Edukacji 102 dr Tomasz Macura Tychy
20
35
35
46. Specjalistyczny Szpital Zespolony Oddział Chorób Zakaźnych ul. Batorego 4 dr Krystyna Augustyniak Wałbrzych
5
z pwzw C (IFN+RIB)
5 z wzw B
35
70
47. Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowy Instytut Medyczny ul. Szaserów dr Marek Dudziak Warszawa
72
49
31
48. Instytut Pomnik CZD Klinika Gastroenterologii Hepatologii i Immunologii Al. Dzieci Polskich 20 Prof. Jerzy Socha Warszawa
7
w tym 4 kontyn.
z 2004
3 przerwano ze względu na złą tolerancję
5-10
NFZ zaaprobował 10 terapii w 2005
49.Centralny Szpital Kliniczny MSWiA Oddz. Chorób Wewnętrzny i Hepatologii ul. Wołoska dr Andrzej Gietka Warszawa
100
12
-
50.Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych AM ul. Koszarowa 5 Prof. Krzysztof Simon Wrocław
141 lekami z NFZ przydział 2004 r.
30 osób lekami z grantów
480 do ter. pierwotnej
240 do reterapii
30
51.Akademicki Szpital Kliniczny Klinika Chorób Zakaźnych Dzieci ul. Bujwida 44 Prof. Irma Kacprzak-Bergmann Wrocław
18
10
20
52.SP ZOZ Szpitala Klinicznego nr 1 Klinika Gastroenterologii Alergologii i Zaburzeń Rozwoju Wieku Dzięcego ul. 3 Maja 13/15 Prof. Krystyna Karczewska Zabrze
kontynuacja z 2004
w 2005 nie włączono
8
-
(4 dzieci z mieszanym zakażeniem
53.Oddział Zakaźny ul. Zyty 6 dr Jacek Smykał
Zielona Góra
57
120
20
54.!!! Wojewódzki Szpital Zakaźny ul. Wolska
Informacja telefoniczna Prometeuszy
Dyrektor Szpitala : dr Andrzej Horban
Warszawa
!!!
130
500
?

Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.