Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


List Prezesa Prometeuszy do WHO


Wałbrzych 18 maj 2005 rok

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
Biuro Łącznika w Polsce


Od dawna moi współpracownicy namawiali mnie, abym nawiązał z Państwem kontakt. Od dawna też niosłem się z takim zamiarem. List mój piszę do Państwa - Łącznika WHO w Polsce - jako kolejną próbę dokonania zmian dla chorych z HCV w naszym kraju. Chciałbym wykorzystać wszystkie pomysły oraz możliwości. Aby nikt mi nie zarzucił, że czegoś nie zrobiłem w tej materii. Piszę go także dla siebie samego, aby nigdy nie dręczyło mnie sumienie, ze jestem winny jakiegoś grzechu zaniechania...

Przechodząc do rzeczy :

Problem HCV

Jakim problemem jest na Świecie HCV (Hepatitis C Virus) nie musze Państwu donosić - to Wasze dane i szacunki wykorzystujemy, aby podkreślać wagę tego problemu. Jaką skalę przybrał problem HCV - tego do końca nie wie nikt. Wiadomą jest jednak nam rzeczą, że problem ten dotyczy minimum kilkaset tysięcy ludzi w Polsce - dzieci, dorosłych, pacjentów i pracowników służby zdrowia.

Według naszej opinii, przepraszam, ale wbrew temu co podaje WHO - nie ma w przypadku HCV grup ryzyka. Grupą ryzyka jest każdy, kto był i jest pacjentem - czyli po prostu każdy. Coraz większą rolę przy żródłach zakażenia HCV wyszukuje się wśród drobnych zabiegów medycznych takich jak iniekcje, szczepienia (głównie te masowe w szkołach i w wojsku), pobieranie krwi na badania. Przyczyna tkwi zapewne w braku zmieniania rękawiczek jednorazowych lub ich nieużywania przez personel Służby Zdrowia - częsty widok w polskich szpitalach - wystarczy pójść na pierwszy z brzegu oddział szpitalny i poobserwować pielęgniarki oraz lekarzy.

Statystyki = Szacunki

Nie ma statystyk - są tylko raporty Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wykrywalności nowych przypadków. Raporty nieścisłe, niepełne z powodu częstego braku zgłaszalności do Stacji Sanepidu przez placówki medyczne o wykrytym HCV. Wiemy o tym, bo do nas napływają pacjenci z wykrytym HCV, którzy z Sanepidem nie mieli kontaktu (2/3 zgłaszających się do nas!). W rezultacie nie wiemy tak naprawdę ile osób w Polsce jest zakażonych HCV. Szacunki GIS mówią o ok. 600 tys. zakażonych - powtarzając szacunki WHO (1,5% populacji). Szacunki niedawno powstałej (z inicjatywy Zarządów Głównych PTH i PTEiLChZ) Polskiej Grupy Ekspertów HCV mówią o 730 tys. zakażonych HCV w Polsce. Naszym zdaniem osób zakażonych może być jeszcze więcej, być może od 800 tys. do jednego miliona...

Brak wykrywalności zakażonych HCV

Zatrważającym jest fakt, że ponad 95% spośród zakażonych HCV nie ma w ogóle pojęcia o swoim zakażeniu. Do chwili obecnej zdiagnozowano tylko około 15 tys. chorych (dane z 2004 roku - dodając około 2000 przypadków zgłoszonych do GIS za zeszły rok wyjdzie nam liczba 17 tys.). Jeśli w takim tempie będziemy wykrywać zakażonych HCV, to ostatniego wykryjemy za 300 lat - mówią eksperci.

Problem z dostępnością do leczenia

Czasem zastanawiam się, czy to nie jest dobrze, że zakażonych HCV w Polsce się nie wykrywa... Oczywiście nie można tak myśleć, bo każdy zakażony HCV ma przecież pełne prawo dowiedzieć się o tym, jeżeli jest zakażony HCV, zacząć wczesną diagnostykę oraz leczenie przeciwwirusowe. Daje mu to większe szanse na zażegnanie problemu marskości wątroby, czy raka pierwotnego tego narządu, a w wyniku tychże potrzebę przeszczepu wątroby lub śmierć (szanse 1:5 na korzyść śmierci z powodu niedostatków wykonywanych przeszczepów wątroby w Polsce).

Jednak moje myśli są częściowo uzasadnione. Skoro bowiem wśród tych zdiagnozowanych 2% zakażeniem HCV jest problem z dostępnością do diagnostyki i leczenia, to co by było, gdyby wykryto nagle kolejne 2 lub 20% zakażonych HCV. Ludzie Ci stanęliby przecież do i tak już niebosiężnych i wołających o pomstę do nieba kolejek za lekami/leczeniem przeciwwirusowym.

Podaję kilka danych odnośnie kolejek za lekami :

 • dolnośląskie - oficjalnie około 350 osób - nieoficjalnie ponad 700 (podwórko Konsultanta Krajowego ds. Chorób Zakaźnych - Kierownika i Ordynatora jedynego ośrodka leczącego w tym województwie hepatitis C u dorosłych !). Leczy się tam rocznie około 80 chorych, średnia zgłaszalność o nowych przypadkach to około 150 osób w roku (tych zarejestrowanych nowych przypadków HCV...)
 • wielkopolskie - około 300 osób
 • małopolskie - ponad 300 osób w 3 ośrodkach (jeden tylko szpital - im. Jana Pawła II - mówi o około 120 pacjentów wymagających szybkiego leczenia, dla których nie ma leków)
 • mazowieckie - ponad 300 osób w jednym z 3 ośrodków
 • lubelskie - kilkaset osób (przez 3 lata nie miało tam miejsce w ogóle leczenie)
 • pomorskie - od 2 lat nie ma tam prawie wcale leczenia - szpital leczący ma długi - stąd brak realizacji zakupów leków
 • inne województwa - podobnie


A więc reasumując - kilkuletnie kolejki za leczeniem choroby zakaźnej. W kolejkach oczekują pacjenci zakażeni w polskiej służbie zdrowia (ponad 80% przypadków HCV).

Dane nie obejmują leczenia dzieci z HCV, w których przypadku kolejki są podobne.

Brak informacji i przeciwdziałania

Nie ma sztabu ds. przeciwdziałania epidemii HCV (specjaliści mówią już nawet o pandemii).

W Narodowym Programie Zdrowia nie umieszczono żadnych wzmianek o HCV. Jest wzw B i A, ale nie ma wzw C. I nie będzie do 2011 roku, bo przyszły plan na lata 2006-2011 jest już ustalony i brak w nim HCV.

Nie ma oświaty "przeciwzakażeniowej" i informacji o drogach szerzenia się wirusa. Lekarze pierwszego kontaktu mają często żadne lub mgliste pojęcie o nieswoistych symptomach mogących sugerować trwające zakażenie HCV - w razie problemów w wynikach "prób wątrobowych" kierują na badania w kierunku wzw B oraz czasem A, jeśli są negatywne, to podejrzewają alkoholizm lub zwalają podwyższone transaminazy na błędy dietetyczne. O HCV nie myślą wcale lub rzadziej dopiero na końcu...

Pacjent podejrzewający zakażenie HCV u siebie musi :

 • iść do lekarza rodzinnego
 • prosić go o skierowanie do lekarza chorób zakaźnych
 • u lekarza chorób zakaźnych prosić o skierowanie na badanie, które nie zawsze dostanie (względy finansowe)


(Badanie w kierunku HIV można zrobić bez skierowania i za darmo.)

Brak reakcji ze strony Ministerstwa Zdrowia, Sejmowej Komisji Zdrowia, czy w końcu ze strony Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Proszę sobie wyobrazić, że w zeszłym roku, pomimo tak wielkich kolejek dl leczenia nie wykorzystano prawie połowy pieniędzy na leczenie hepatitis - powód : błedne procedury kontraktowania świadczeń, które w dialogu z Centralą NFZ "zmienialiśmy" od listopada do kwietnia tego roku. Nadal nie wszystkie są zmienione w sposób umozliwiający ich przeprowadzanie.

Reasumując powyższe

Mam pewność, że Polska bagatelizuje, wbrew ostrzeżeniom i sygnałom płynącym od WHO problem zakażenia wirusem HCV. Polskie władze nie zrobiły jak dotąd prawie nic, aby problem ten rozwiązać. Zdawać by się mogło, ze problem ten w Polsce nie istnieje - być może tak jest wygodniej dla decydentów. W naszym odczuciu częściową winę za tą tragiczną sytuację ponosi Konsultant Krajowy ds. Chorób Zakaźnych - Prof. Andrzej Gładysz - winny jest w ocenie pacjentów zaniechania odpowiednich działań według swoich obowiązków.

Wnioski

W imieniu niezbadanej liczby zakażonych HCV w Polsce, w imieniu chorych zakaźnie pacjentów, w imieniu naszego Stowarzyszenia, jego Zarządu oraz w imieniu moim własnym :

 1. Zgłaszam te wszystkie nieprawidłowości, za Waszym pośrednictwem do WHO.
 2. Proszę o wywarcie nacisków na władze Polski w celu podjęcia przez nie odpowiednich kroków w kierunku :
 • poprawy świadomości obywateli Polski o zakażeniu HCV i o drogach zakażeń w tym powołanie "sztabu ds. przeciwdziałania epidemii HCV" oraz wprowadzenie odpowiednich wytycznych o HCV do Narodowego Programu Zdrowia
 • poprawy dostępności obywateli do badań diagnostycznych w kierunku HCV - potrzebne są też badania przesiewowe, aby oszacować skalę problemu
 • poprawy dostępu do leczenia przeciwwirusowego hepatitis C.


  Powyższy list można publikować, przesyłać oraz wykorzystywać w dowolnym celu bez uprzedniej zgody jego autora - Jarosław Chojnacki

  Powrót »

 • Nieinwazyjne Badanie Wątroby
  fibroscan
  »
  Ważne!
  ::Nowe Leki przy HCV
  ::Artykuły medyczne
  ::Artykuły prasowe
  ::Szpitale i poradnie
  ::ZIOŁOLECZNICTWO
  ::SKLEPIK ZIOŁOWY
  ::Felietony Prometeuszy
  ::Słownik medyczny
  ::Linki medyczne i inne
  ::Top lista i liczniki
  ::ATLAS ZIÓŁ
  »
  Prometeusze
  Kontakt ze Stowarzyszeniem
  tel. kom.: 602 172 907
  lub tel. stacjonarny:
  75 612 00 99 (nowy)
  ::Pomoc psychologiczna
  ::Kilka ważnych pism
  »
  FAQ przeczytaj koniecznie
  :: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
  :: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
  :: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
  :: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
  :: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
  :: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
  :: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
  :: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
  :: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
  »
  Nasze Akcje
  :: HCV za Kratkami
  »
  Nasi Partnerzy:

  diagnostyka

  synevo

  Herbapol Poznan
  »
  Podziękowania
  :: Członkom Honorowym
  :: Firmom:
  AbbVie
  za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

  Synevo
  Sanofi - Aventis
  Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
  Gilead

  :: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
  :: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
  :: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
  :: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
  :: Naszym webmasterom i administratorom:
  Arturowi i Włodkowi,
  oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
  :: Wszystkim za wpisy do księgi gości
  :: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
  »
  Wspieramy
  3 kafki - hostele
  akcja Pajacyk
  wielka orkiestra świątecznej pomocy

  Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


  intermedis - fibroscan


  hcv


  Hepatic Medical


  reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

  hcv

  Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.