Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Prometeuszowe SOS

Artykuł z dnia 26.02.2004, nr 9 "Tygodnika Nadwiślańskiego", Kielce. Autor : (WS)


Zwracam się do Was, Drodzy Redaktorzy "Tygodnika Nadwiślańskiego", z gorącą prośbą o zainteresowanie się problemem leczenia w Polsce chorych na wirusowe zapalenia wątroby typu C oraz inne schorzenia wywołane wirusami hepatotropowymi i nagłośnienie sprawy w Waszej gazecie, ponieważ politycy nie interesują się naszym problemem, odwracają się od tematu plecami, a sytuacja ludzi nie leczonych na tę chorobę jest dramatyczna. Kwota przeznaczana na leczenie jest zbyt mała, liczba chorych olbrzymia i wciąż się zwiększa. Poza tym choroba ta nie jest wpisana na listę chorób przewlekłych i nie wprowadzono do Narodowego Programu Zdrowia wytycznych odnośnie profilaktyki zakażeń wirusami wywołującymi zapalenia wątroby – te słowa napisała do nas Pani Ludmiła, członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" i Fundacji Św. Jerzego.

Wobec apelu pani Ludmiły nie mogliśmy pozostać obojętni, jako że - wg danych szacunowych - osób zakażonych HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) jest w Polsce ok. 800 tys., a regularnemu leczeniu poddanych zaledwie 2,5 tys. chorych. Brak środków finansowych powoduje, że oczekiwanie na leczenie - również osób ze zdiagnozowaną już chorobą (w tym także dzieci) - wydłuża się nawet do kilku lat. A trzeba pamiętać, że nie leczona Hepatitis może doprowadzić do marskości i raka wątroby. Ponadto nie ma alternatywnego sposobu leczenia choroby poza terapią skojarzoną - interferon plus rybaviryna. Jest to, niestety leczenie bardzo drogie i uciążliwe dla samego pacjenta. Oznacza więc dla niego niepewność, strach o własną przyszłość, depresję. Bywają też sytuacje, gdy ci, którzy otrzymali wiadomość o tym, że mają we krwi HCV, po prostu nie wiedzą, co powinni dalej robić. I właśnie aby pomóc osobom uwikłanym w chorobę, w dostępie do diagnostyki i leczenia, jak również w dostępie do informacji o wirusie, o chorobie itp., w pażdzierniku 2002 w Krakowie powołano Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze”. Jego członkami są zarówno ludzie chorzy, jak i zdrowi, chcący bezinteresownie służyć pomocą. Ponadto w lipcu ub. roku w Częstochowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Organizacji Pozarządowych „Powstrzymać Żółtą Falę”, której rezultatem było sporządzenie specjalnego raportu o stanie lecznictwa przewlekłych zapaleń wątroby spowodowanych wirusami HBV i HCV oraz przygotowanie petycji do Sejmu i Senatu RP w sprawie poselskiej i senackiej inicjatywy ustawodawczej w zakresie (cytujemy):
"1. Przyznania dodatkowych środków na leczenie wszystkich zakwalifikowanych chorych z przewlekłymi zapaleniami wątroby typu B, C i B/D, spowodowanych zakażeniem wirusami pierwotnie hepatotropowymi HBV, HCV i HBV/HDV,
2. Wpisania przewlekłych zapaleń wątroby typu B, C i B/D na listę chorób przewlekłych, z wszystkimi następstwami jakie ta zmaiana spowoduje,
3. Wprowadzenie do Narodowego Programu Zdrowia wytycznych odnośnie profilaktyki zakażeń wirusami HCV i HDV i przeciwdziałania nowym zakażeniom tymi wirusami."

Trzeba podkreślić, ze inicjatywa ta zyskała poparcie wielu środowisk, w tym licznej grupy specjalistów w dziedzinie leczenia chorób zakaźnych, a także wielu organizacji pozarządowych, które nie uczestniczyły w częstochowskiej konferencji. Jak nas poinformował prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" Jarosław Chojnacki, 28 lutego br. Petycja trafi do rąk wszystkich posłów i senatorów oraz do Senackiej i Sejmowej Komisji Zdrowia.

Podobnie jak wszyscy wspierający Prometeuszową i Fundacji Św. Jerzego inicjatywę, głęboko wierzymy, ze ludziom zasiadającym w parlamentarnych ławach nie zabraknie wyobraźni w tworzeniu takich podstaw prawnych, które autentycznie zdołają powstrzymać "żółtą falę".

(ws)

PS. Zainteresowanych uzyskaniem szerszych informacji na ten temat odsyłamy do Internetowego Serwisu Prometeuszy : www.prometeusze.pl , a także do Fundacji Św. Jerzego : www.hcv.pl .

Dziękujemy za artykluł i poparcie Waszej Redakcji!Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.