Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


1 października - Światowy Dzień Świadomości Zapalenia Wątroby (WHAD)


Międzynarodowe grupy pacjentów przyłączają się do Sir Boba Geldofa i Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Europie, aby nakłaniać osoby zagrożone zarażeniem wirusowym zapaleniem wątroby do robienia badań. Sir Bob Geldof i Światowa Organizacja Zdrowia (Biuro Europejskie) wspierają wezwanie do natychmiastowego działania przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, zanim będzie za późno.

Kopenhaga, Dania, 26 września 2006 (Embargo - 00:01 czasu środkowoeuropejskiego) Sir Bob Geldof wspomógł grupy pacjentów chorych na wirusowe zapalenie wątroby, Regionalne Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie oraz EASL (European Association for the Study of Liver) nawołując rządy całego świata aby przywiązały większą wagę do wirusowego zapalenia wątroby. Niemal 600 milionów ludzi na całym świecie jest zarażonych zagrażającym życiu wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. Z tego 350 milionów to nosiciele wirusa B pomimo wytycznych WHO ogłoszonych w 1991 r. i wzywających do włączenia szczepionki przeciw temu wirusowi do narodowego programu szczepień ochronnych.

Nowe badania europejskiej frakcji WHO i ELPA (European Liver Patient Association) ujawniają nieścisłości w badaniu wirusa, diagnozie i leczeniu w Europie i poza nią. Biorąc pod uwagę wzmożony ruch na granicach i fakt, że prawdopodobnie 86% osób zakażonych wirusem C nie jest tego świadomych (UK), te nieścisłości mogą mieć trwały wpływ na zdrowie mieszkańców całej kuli ziemskiej. To sprawiło, że Sir Bob Geldof, europejska frakcja WHO i zgrupowania pacjentów z całego świata wzywają rządy do podjęcia działań natychmiast, zanim wybuchnie epidemia tego schorzenia wątroby.

Sir Bob Geldof nagrał wiadomość, gdzie podkreśla on, jak ważne są badania dla ludzi zagrożonych infekcją: "Poczucie noszenia piętna, wstyd i strach mogą zagłuszyć świadomość choroby. Te bariery sprawiają, że ludzie nie robią sobie odpowiednich badań, nie są leczeni i nie zwalczają tej choroby. Problem z wirusowym zapaleniem wątroby typu C polega na tym, że choroba ta nie ma objawów. Można być zarażonym przez lata i nic o tym nie wiedzieć. Dlatego właśnie nazywana jest ona cichą chorobą. Dobrą wiadomością zaś jest to, że wirusa typu C można wyleczyć u wielu ludzi. Należy poprosić swojego lekarza o radę i informacje na temat czynników ryzyka zarażenia się wirusem C. Najgorzej jest, kiedy zdiagnozuje się wirusa u osoby, u której choroba rozwinęła się tak mocno, że nie można już podjąć leczenia."

Dr Marc Danzon, Dyrektor Europejskiego Biura WHO potwierdza, że zagrożenie na całym świecie jest znaczące. "Kontrolowanie zapalenia wątroby w XXI wieku stawia przed nami ważne wyzwanie, gdyż liczba osób, u których wskutek zakażenia tym wirusem rozwijają się poważne choroby wątroby szybko wzrasta. Europejska frakcja WHO, a także jej liczni partnerzy, są zaniepokojeni dużą liczbą zarażeń, które w niektórych rejonach świata można uznać za epidemię."

Niektóre kluczowe wnioski z analizy ankiety ELPA przeprowadzonej w 15 krajach Europy:

  • Brak krajowych strategii: Tylko 4 z tych 15 krajów (Francja, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania) mają krajową strategię zapobiegania i leczenia zapalenia wątroby, a tylko mniej niż połowa zgłosiła finansowanie ze skarbu państwa działań stowarzyszeń pacjentów.
  • Piętnowanie i dyskryminacja: Niepokojące jest nasilenie piętnowania i dyskryminacji związanej z wirusowym zapaleniem wątroby – 10 z 15 państw zgłosiło, że ludzie z tą chorobą są dyskryminowani pod względem politycznym, społecznym i ekonomicznym.
  • Kontrola i diagnozowanie: Badania przeciw wirusowi są darmowe w 9 z 15 ankietowanych krajów, organizowane przez rząd programy promujące te badania istnieją tylko w dwóch krajach (we Francji i Holandii). Ponadto, 14 z 15 krajów nie przeprowadza corocznych programów badań. Wiele państw (np. Austria, Bośnia i Hercegowina, Rumunia i Szwajcaria) uważają, że badania są trudno dostępne, a w 5 z 15 państw pacjenci muszą za nie płacić.
  • Potrzebne zwroty kosztów i dostęp do leczenia: Istnieją wielkie różnice w refundowaniu i dostępności leczenia. Podczas, kiedy wiele krajów ankietowanych przez ELPA zgłosiło 100% refundację leczenia HCV, Bośnia i Egipt wcale go nie refundują, Belgia zaś pokrywa jedynie 85% kosztów, a Szwajcaria 90%. Zgodnie z niedawno przeprowadzoną ankietą europejskiej frakcji WHO, Łotwa zwraca 75% kosztów leczenia, natomiast mieszkańcy państw dawnego Związku Radzieckiego są zmuszeni sami pokryć te koszty.


Muriel Colinet, Prezes ELPA wyjaśniła, że "Badania zaprezentowane dzisiaj wyraźnie pokazują potrzebę ujednoliconego podejścia krajów Europy, w tym darmowych badań na całym kontynencie. Ważne jest, aby każda osoba czująca, że istnieje ryzyko, że jest zakażona mogła jak najszybciej przebadać się na obecność tego wirusa."

Wiele ważnych organizacji, w tym Europejskie Biuro WHO, Komisja Europejska, ELPA i EASL, zebrały się z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Świadomości Zapalenia Wątroby (organizowanego co roku, w niedzielę dnia 1 października) w siedzibie europejskiego oddziału WHO aby zapoznać się z tymi danymi. Delegaci dowiedzieli się o pilnej potrzebie przyspieszenia przeprowadzania badań i diagnozy a także dostępu do leczenia we wszystkich krajach, aby zapobiec światowej epidemii zapalenia wątroby.

Dr Jean-Michel Pawlotsky, Sekretarz ds. Naukowych EASL poinformował delegatów, że wczesne zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie leczenia umożliwi efektywne leczenie większości pacjentów z wirusem zapalenia wątroby typu B i C. "Osoby zarażone HCV mogą uzyskać stałą odpowiedź wirusologiczną, kliniczny odpowiednik stanu wyleczenia. Opcje leczenia znacznie się poprawiły w ciągu ostatniej dekady i bardzo ważne jest, aby pacjenci byli badani i diagnozowani tak wcześniej, jak to możliwe, jeśli mają mieć szansę pozbycia się wirusa. Pozostają nadal nierozwiązane kwestie i sprawy i niezbędne jest, aby podstawowe badania kliniczne nad wirusowym zapaleniem wątroby pozostawały na uwadze decydentów, w tym organów politycznych i finansujących."

W swoim wezwaniu do działania Dr Marc Danzon, Dyrektor Europejskiego Biura WHO dodał: "Ponieważ choroba ta dotyka ponad pół miliarda ludzi na całym świecie, europejski oddział WHO uważa, że bardzo ważne jest aby wszyscy decydenci, w tym lekarze, rządy i organizacje pozarządowe promowały świadomość tej choroby, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się jednego z największych współczesnych zagrożeń ludzkiego zdrowia."

Światowy Dzień Świadomości Zapalenia Wątroby

Odbywający się już trzeci rok Światowy Dzień Świadomości Zapalenia Wątroby, odbywający się 1 października 2006 r., ma za zadanie podnoszenie świadomości o zapaleniu wątroby typu B i C. W tym roku Sir Bob Geldof, Europejskie Biuro WHO, EASL i ELPA i ok. 20 międzynarodowych organizacji skupiających pacjentów współpracują przy promowaniu tej ważnej inicjatywy edukacyjnej. Motyw przewodni w tym roku to "Get Tested (Przebadaj się)". Oba typy wirusowego zapalenia wątroby mogą prowadzić do jej marskości, raka i transplantacji, a przecież można zapobiec typowi B poprzez szczepienie ochronne, a w wielu wypadkach typ C jest uleczalny. Dlatego właśnie europejski oddział WHO wydał trzy protokoły: o zapobieganiu tej chorobie, leczeniu jej i pielęgnacji pacjentów w Regionie Europejskim (dostępne na stronie www.euro.who.int/aids).
Dalsze informacje o zapaleniu wątroby można znaleźć na następujących stronach:
www.elpa-info.org
www.worldhepatitisawarenessday.com
www.hep-links.com
i oczywiście: www.Prometeusze.pl oraz www.wzw.pl (dop. publikującego)

Informacja dla dziennikarzy
Urywki pokazujące Sir Boba Gelofa, Charlesa Gore'a z Hepatitis C Trust a także dwa studia przypadku będą udostępnione podczas transmisji APTN w godzinach 14:15 - 14:30 czasu Greenwich w poniedziałek, w dniu 25 września. Transmisja będzie powtórzona w godzinach 9:15 - 9:30 czasu Greenwich we wtorek, 26 września. Pytania dotyczące tej transmisji lub inne pytania prosimy kierować do Medialink pod numer +44 207 554 2703 / 2704.

Tekst przetłumaczyła : Pani Anna Nowakowska, której serdecznie dziękujemy.


Powrót»Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.