Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Jeszcze więcej zakażonych HCV!


Państwowy Zakład Higieny - organ Głównego Inspektora Sanitarnego donosi w Meldunku 6/B/05 ("Meldunek o zachorowaniach na choroby zakaźne i zatruciach zgłoszonych w okresie od 16.06 do 30.06.2005 r."), o lawinowym wzroście zgłoszonych zakażeń wirusem HCV w pierwszej połowie tego roku w porównaniu do identycznego okresu czasu w roku ubiegłym. Od 1. stycznia do 31. czerwca 2005 roku wykryto 1530 nowych zakażeń HCV, w adekwatnym okresie roku ubiegłego - 1051.

Źródło danych : http://www.pzh.gov.pl/epimeld/2005/M_05_06B.pdf

Z danych skumulowanych tego Meldunku wynika, że zgłaszalność nowo wykrytych przypadków HCV wzrosła o 46,6% w stosunku do pierwszego półrocza roku ubiegłego. W latach ubiegłych wykrywano w przeciągu całego roku około 1800-2000 przypadków nowych zakażeń HCV. Jeżeli tendencja z pierwszej połowy tego roku się utrzyma, to zakażonych HCV w tym roku będzie o tysiąc więcej, czyli około 3000...

O połowę więcej zakażonych HCV w pierwszym półroczu 2005!

Jedynie głęboką polemiką możnaby było uznać próby zinterpretowania tego nagłego wzrostu.

Wyższa zglaszalność?

Czy jest to wynik skrupulatniejszej zgłaszalności o wykrytych zakażenniach HCV przez placówki służby zdrowia do terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych? Nadal mamy pewność, że nie wszystkie przypadki są zgłaszane, skoro do znacznej części kontaktujących się z nami Pacjentów, nie dotarł "Sanepid", który o danym zakażeniu nie miał pojęcia.

Kampania "HCV można pokonać"?

Czy jest to wynik kampanii informacyjno-edukacyjnej "HCV można pokonać", prowadzonej w tym roku przez "Prometeuszy" i Polską Grupę Ekspertów HCV oraz przy współpracy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego i finansowaniu ze strony firmy Schering Plough? W jej wyniku prawdopodobnie większa grupa osób postanowiła się przebadać na obecność przeciwciał anty-HCV. Zapewne w znaczącym stopniu przyczyniły się do tego ulotki i plakaty rozprowadzane przez Prometeuszy w wielu miastach Polski (około 120 tys. ulotek od początku tego roku, a także tysiące plakatów, w tym oplakatowane bilbordy w takich miastach jak Wrocław i Kraków).

Kampania "Pozostań w grze"?

Należy przyznać że zapewne jakaś część tego wzrostu "zapadalności na HCV" jest wynikiem prowadzonej przez "Fundację Św. Jerzego" i firmę Roche kampanii "Pozostań w grze", której elementem była akcja wykonywania darmowych badań w kierunku anty-HCV. Nie znamy jednak ani liczby wykonywanych w ramach tej kampanii badań, ani wstępnych wyników (ilości wykrytych zakażeń), które mają być opublikowane w październiku. Domniemamy jednak, ze ilość bezpłatnych badań była bardzo niska - w Poznaniu na drugi dzień akcji nie było już bezpłatnych badań na anty-HCV, a akcja miała tam trwać 7 dni... Jeżeli podobnie było także w innych 4 dużych miastach Polski gdzie wykonywano owe bezpłatne badania, to ich ilość była raczej symboliczna. Nie mniej towarzysząca im kampania medialna mogła być w tym przypadku znacząca.

Epidemia, a może wręcz pandemia?

Czy można wykluczyć nową falę epidemii i wzrost zakażeń HCV? Myślę, że nikt nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Gdyby faktycznie wśród nowo wykrytych zakażeń wirusem C przeważały osoby, u których badanie przeprowadzony przy okazji badań lub leczenia skierowanego wobec innej choroby - możnaby było taką tezę uznać za wysoce prawdopodobną. Jeżeli natomiast większość ze świeżo odkrytym HCV to osoby, które w wyniku skąpych i niejednoznacznych objawów zakażenia przeprowadziły to badanie wykrywające z "premedytacją", możnaby przyjąć tezę, że są to osoby zakażone w odległej niekiedy przeszłości, które wcześniej nie wiedziały nic o HCV. W takim scenariuszu byłaby raczej mowa o wzroście wykrywalności, niż wzroście zapadalności.

Problemem jest brak leczenia oraz leków!

Bez względu na przyjętą opcję - wzrost wykrytych zakażeń stanowi poważny problem epidemiologiczny, a także medyczny oraz finansowy. Centrala NFZ przekazała w tym roku środki na przeleczenie około 1500 osób z przewlekłym zapaleniem wątroby. Pieniędzy wystarczy więc na leczenie osób zdiagnozowanych do końca czerwca 2005. Nie wliczając kolejki już oczekujących chorych z zeszłego roku, która według naszych szacunków sięga około 7 tys. W roku zeszłym z przeznaczonych pieniędzy na leczenie hepatitis (B i C) niewykorzystano z winy błędnych procedur około połowy pieniędzy - kolejka więc wzrosła diametralnie. Bledne procedury podpisał Konsultant Krajowy ds. Chorób Zakaźnych Prof. Andrzej Gładysz - zmienili je pacjenci i Polska Grupa Ekspertów HCV w dialogu z Centralą NFZ od listopada 2004 do marca 2005 roku. Należy także doliczyć do tej kolejki tych, których zakażenia HCV nie zgłoszono nadal do "Sanepidu", a którzy będą starali się o leczenie przeciwwirusowe.

Dramat tysiąca chorych zakaźnie.

Jeżeli scenariusz tego "dramatu" nie zostanie zmieniony zastrzykiem dodatkowych funduszy na leczenie hepatitis C ze strony "Reżysera spektaklu" : Centrali NFZ, to bierzący rok zakończymy kolejnym wzrostem długości kolejki oczekujących z ok. 6000 na początku roku 2004 do ponad 8500 na koniec roku 2005. Obawiam się, że w wyniku tego setki "Aktorów" : Pacjentów tego dramatycznego spektaklu może nie doczekać roku 2006...

Apelujemy o jak najszybsze kroki w kierunku rozwiązania rosnącej lawinowo kolejki osób zakaźnie chorych potrzebujących leczenia przeciwwirusowego! Apelujemy o rozsądek i rozwagę w rozpatrywaniu tego rosnącego problemu. Dotychczas zrobiono niewiele dla zakażonych HCV w Polsce. Najwyższy czas aby to zmienić, bo inaczej polskie społeczeństwo obudzi się z ręką w pożądnie zafajdanym nocniku, a Polska zacznie być kojarzona z krajem, w którym łatwo można się zakazić HCV. Zakażonych się nie leczy w stopniu wystarczającym, a leczenie jest przecież jedyną swoistą profilaktyką przeciwko nowym zakażeniom w obliczu braku szczpionki na HCV.

Przygotował : Jarosław Chojnacki


Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.