Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


WIRUS ABSURDU


Skończyłeś 65 lat, lecz się sam.

W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje leczenia zakażonych wirusem HCV, wywołującym zapalenie wirusowe wątroby typu C, którzy ukończyli 65 lat. Miesięczna kwota przeznaczona na leczenie jednego chorego nie wystarcza na całą kurację. Dlatego ludzie zakażeni HCV powołali fundację, żeby pomagać sobie w szukaniu możliwości leczenia. Chcą też skierować do Sejmu projekt ustawy, która gwarantowałaby dostęp do terapii przeciwwirusowej wszystkim, którzy tego potrzebują.

Choć wydaje się to paradoksalne, w Polsce potrzebne są specjalne fundacje i akty prawne, żeby zapewnić ludziom przewlekle chorym dostęp do nowoczesnego leczenia. Najlepszym tego przykładem jest sytuacja ludzi zakażonych wirusem HCV. Paweł Turkiewicz rok temu założył z własnej inicjatywy fundację Św. Jerzego, której zadaniem jest rozpowszechnianie informacji o HCV i zapobieganie szerzeniu się epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Ja miałem szczęście być leczonym w Austrii, miałem dostęp do informacji, najnowocześniejszej terapii antywirusowej. Chciałem zobaczyć jak to jest w Polsce. Okazało się, że tutaj wiadomość o zakażeniu HCV budzą u chorych strach, frustracje i rozpacz. Dostęp do informacji o tym, jak się leczyć, jak żyć z chorobą, jak chronić się przed powikłaniami jest właściwie żaden, wielu lekarzy nie potrafi o tym rozmawiać z chorymi, bo sami mają za mało informacji o chorobie. Ludzie zakażeni HCV nie mają żadnej opieki prawnej, muszą sami walczyć o odszkodowania, żeby mieć za co kupić leki do terapii antywirusowej – mówi Turkiewicz, który przewodniczył konferencji szkoleniowej dla zakażonych HCV, która w sobotę odbyła się w Cedzynie z inicjatywy Fundacji Św. Jerzego i Stowarzyszenia „Prometeusze”, zrzeszającego ludzi zakażonych HCV.

Oszczędności na zakażonych.
W Polsce wciąż mówi się za mało o HCV, mimo, że liczba zakażonych sięga ponad 700 tys. – To są dane potwierdzone epidemiologicznie, ale prawdziwa liczba zakażonych może być znacznie wyższa. Badania przeprowadzone trzy lata temu przez wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne wykazały, że zakażeniem może być objęte nawet 3-6 proc. całej populacji w Polsce – mówi dr Wiesław Kryczka, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W większości przypadków do zakażenia doszło w placówkach służby zdrowia, np. podczas zabiegów operacyjnych, transfuzji krwi, w gabinetach stomatologicznych. Oprócz samych pacjentów i leczących ich lekarzy nikt się nie przejmuje tymi danymi. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na miesięczną kurację antywirusową jednego chorego na wirusowe zapalenie wątroby typu C ok. 2,6 tys. zł , podczas gdy leki (interferon pegylowany i rybaviryna) do tej kuracji kosztują ponad 4 tys. zł. Skąd wziąć resztę pieniędzy na kurację? – Próbujemy negocjować z producentami leków, szukamy różnych sposobów, żeby leku wystarczyło na całą kurację – mówi dr Kryczka.
Nigdzie na świecie nie stosuje się kryteriów wiekowych w przypadku leczenia zakażenia wirusem HCV, liczy się przede wszystkim stan pacjenta – mówi dr Kryczka.

Specjaliści w Narodowym Funduszu Zdrowia nie widzą też potrzeby leczenia nowoczesnymi lekami antywirusowymi chorych, którzy ukończyli 65 rok życia. Wiek nie jest żadną przeszkodą w skuteczności leczenia. Nigdzie na świecie nie stosuje się kryteriów wiekowych w przypadku leczenia zakażenia wirusem HCV, liczy się przede wszystkim stan pacjenta – mówi dr Kryczka.

Do sądu po leki.
Wielu pacjentów próbuje zdobyć pieniądze na zakup leków, sądząc się z placówkami służby zdrowia o odszkodowania za zakażenie – Bez tych środków musielibyśmy przerywać kuracje w połowie, nie moglibyśmy przechodzić ponownego leczenia w przypadku nawrotów choroby – mówi Pan Jacek z Kielc, który wygrał sprawę z Ministerstwem Zdrowia. – To jestnienormalne, żeby w cywilizowanym kraju ludzie chorzy nie mieli zagwarantowanego leczenia i musieli walczyć o nie sądownie.

Od lipca tego roku próbujemy zainteresować różne ugrupowania polityczne losem ludzi zakażonym wirusem HCV. To niedopuszczalne, żeby chorzy, którzy zostali zakwalifikowani do leczenia przeciwwirusowego nie mogli z niego korzystać, bo państwo nie zabezpiecza dla nich pieniędzy na leki. Potrzebna jest odpowiednia ustawa w Sejmie, która zagwarantuje takim pacjentom dostęp do tego leczenia. Chcemy, żeby leczenie HCV zostało włączone do Narodowego Programu Zdrowia ze względu na rosnącą liczbę zakażonych. Niestety, jak dotąd nie udało nam się znaleźć żadnej partii politycznej, która zrozumiałaby ten problem – mówi Jarosław Chojnacki, prezes Stowarzyszenia „Prometeusze” we Wrocławiu.

Większość nie wie.
Wirus HCV wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C, które nie leczone może prowadzić do marskości wątroby, a w konsekwencji do raka tego narządu i śmierci. HCV przenosi się podobnie jak wirus HIV przez krew i seks. ***
Zakażenie u przeważającej większości chorych przebiega bezobjawowo, pierwsze symtomy pojawiają się zwykle, kiedy już doszło do uszkodzenia wątroby. Oficjalne statystyki mówią, że w Polsce zakażonych HCV jest ponad 700 tyś. osób, epidemiolodzy szacują, że zakażonych może być znacznie więcej, nawet do 6 proc. całej populacji. Niestety, ta większość najczęściej nie wie, że jest nosicielami groźnego wirusa. W województwie świętokrzyskim od 1999 r. Jest najwyższy w Polsce wskaźnik zapadalności na HCV – 14/100 tyś. mieszkańców (dla całej Polski 5/100 tys. Mieszkańców).

Iza Bednarz "Echo Dnia", Kielce, 16.12.2003 rok.


*** Komentarz.
Informacje zawarte w części zatytuowanej: "Większość wie" (tabelka w oryginalnym artykule prasowym), nie są zgodne z prawdą i pragnąłbym odnieść się w tym przypadku do tej treści , a także sprostować błędy, które zagnieździły się w tym doskonałym i wzorcowym w pozostałej części artykule.

"...może prowadzić do marskości wątroby, a w konsekwencji do raka tego narządu i śmierci." - Hepatitis C nie leczone może doprowadzić, ale nie musi do marskości wątroby LUB raka pierwotnego tego narządu (HCC).
"HCV przenosi się podobnie jak wirus HIV przez krew i seks." - nie jest to prawdą, brak jest jednoznacznych dowodów na przenoszenie HCV poprzez kontakty seksualne !!!

Jarosław Chojnacki (Jarko)Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.