Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


HCV - ZAKAŻENIE (ZARAŻENIE), czyli w jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem HCV

Słowa kluczowe (keywords) : hcv, zakażenie, wirus c, hepatitis c, ekspozycja hcv

hcvDo zakażenia wirusem HCV może dojść podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną krwią nosiciela. Wtedy gdy zakażona krew nosiciela tego wirusa dostaje się do naszego krwioobiegu. Najczęściej podczas transfuzji krwi, zabiegów chirurgicznych, tam gdzie sprzęt był źle wysterylizowany, poprzez używanie wspólnej igły do iniekcji (np. narkomani stosujący dożylne środki odurzające), u stomatologa. Zakażenia podczas wizyty u fryzjera, czy kosmetyczki wydają się być mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Brak jest w tym przedmiocie konkretnych dowodów. Bardzo częstym miejscem zakażeń szpitalnych, wirusem HCV, są pracownie endoskopowe. Wszędzie tam, gdzie naruszona zostaje struktura skóry (np. studia tatuaży), istnieje prawdopodobieństwo zakażenia. Jednak znakomita większość zakażeń (około 70 %) miała i ma niestety nadal miejsce w placówkach służby zdrowia. Ponieważ wirus hepatitis C jest znany dopiero od 1989 roku, a dokładne badania na jego obecność wśród dawców krwi wykonuje się powszechnie dopiero od połowy 1992 roku, wszyscy ci, którzy mieli przed rokiem 1993 wykonaną transfuzję krwi, powinni się przebadać na obecność przeciwciał HCV ! Takie badanie może uratować Wam życie. Trenujący kulturystykę młodzi ludzie, którzy pod kontrolą lekarza, lub samodzielnie biorą anaboliki metaboliczne, powinni jak najszybciej wykluczyć u siebie możliwość istnienia hepatitis c, ponieważ w przypadku stosowania środków hormonalnych i współistniejącym wirusowym zapaleniu wątroby szansa przeżycia kilkunastu lat może być niewielka. Podobnie apeluję do tych, którzy spożywają duże ilości alkoholu, w przypadku gdybyście mieli HCV, to marskość wątroby spotkać Was może dużo wcześniej, niż w sytuacji gdy wątroba zmaga się z samym alkoholem. Takie połączenie, jak alkohol + HCV jest zabójcze! Niestety hepatitis c jest chorobą trudno rozpoznawalną, prawie bezobjawową aż do końcowego stadium, gdy mamy już do czynienia z marskością, lub rakiem wątroby. HCV jest odporny na wysoką temperaturę, ginie dopiero w procesie sterylizacji w temperaturze powyżej 140 ° C, a poza organizmem potrafi przetrwać do 3 tygodni...

Nie ma jednak możliwości zakażenia się od nosiciela podczas normalnych kontaktów codziennych, a nawet poprzez kontakty seksualne prawdopodobieństwo zakażenia jest niskie i wynosi około 3 % w 25 letnim współżyciu monogamicznym. Inne doniesienia naukowe szacują, że prawdopodobieństwo zakażenia poprzez stosunki seksualne wynosi poniżej 1 %. Nie wykryto jak dotąd wirusa w ślinie, ani w innych płynach fizjologicznych, jak sperma, wydzielina pochwy. Nie musimy więc zmieniać obyczajów seksualnych. Należy jednak przedsięwziąć daleko posunięte środki ostrożności, jeżeli chodzi o używanie osobistych przedmiotów zakażonego, takich jak szczoteczka do zębów, cążki i nożyczki do paznokci, maszynka do golenia itp. Wszystkie te przedmioty, gdzie mogą się znajdować, nawet śladowe ilości zakażonej wirusem krwi. Należy także zwrócić uwagę podczas wizyty np. u fryzjera, aby za każdym razem zmieniał on dla każdego nowego klienta żyletkę w maszynce do golenia, czy "brzytwie" z wymiennym wsadem tnącym. W basenie Morza Śródziemnego, zachorowalność na hepatitis C jest znacznie nasilona z powodu m.in. właśnie zakażeń u fryzjerów, którzy nie zmieniają każdorazowo narzędzi do golenia. Uczulić pragnę również osoby korzystające z usług kosmetyczki, doradzam, aby wszystkie zabiegi odbywały się w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, a nie u koleżanki, po pracy, gdzie przyjmuje ona po godzinach i jest taniej. W zakładzie kosmetycznym kosmetyczka sterylizuje sprzęt, w domu nie ma raczej na to warunków, ponieważ nawet wygotowanie sprzętu nie gwarantuje jego jałowości. Wirus HCV ginie dopiero w temperaturze około 140 stopni Celsjusza. Wirus HCV ginie także poddany większości środków dezynfekcyjnych, jak np. chlor, czy spirytus. Wynika z tego, że opłacamy w zakładzie kosmetycznym, naszą polisę ubezpieczeniową na zdrowie i życie. Zapytajcie się drogie panie, o formę dezynfekcji i sterylizacji sprzętu w Waszym zakładzie, zmieńcie zakład na inny, "czystszy", jeżeli zauważycie jakiekolwiek braki higieny sanitarnej u "Waszej" kosmetyczki. Sprzęt powinien być sterylizowany w temperaturze około 220 stopni Celsjusza. Należy także domagać się użycia przez personel służby zdrowia każdorazowo sprzętu jednorazowego, lub wysterylizowanego podczas przeprowadzania jakichkolwiek badań, czy zabiegów. Dopytujmy się o rodzaj dezynfekcji aparatów endoskopowych, w pracowniach gdzie wykonuje się np. gastroskopię. Podczas tego badania aparaty te mają styczność z zakażoną krwią i żółcią. W oddziałach dializ, gdzie ilość zakażonych pacjentów wynosi do 30 %, a personelu medycznego w granicach nawet 10 %, należy zwrócić szczególna uwagę na to, czy na danym oddziale znajduje się osobne stanowisko do dializowania osób zakażonych HCV. Wszyscy dializowani powinni wykonać badania w kierunku wykrycia u siebie przeciwciał, ponieważ są w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem hepatitis C.

W przypadku skaleczeń i drobnych ran, gdzie następuje nawet minimalne krwawienie, zakażony HCV powinien sam się opatrzyć, a korzystając z pomocy innych powinien dopilnować, aby osoba pomagająca mu założyła jednorazowe rękawiczki (gumowe, lateksowe). Nie można się zarazić HCV dotykając krwi chorego, gdy na naszym ciele nie ma zranień, pęknięć naskórka, itp. Ratownicy pogotowia, pracownicy służby zdrowia, powinni każdorazowo zmieniać takie rękawiczki, przechodząc do kolejnego pacjenta. Nie wolno tego lekceważyć ani robić wyjątków, ponieważ może to doprowadzić do nowych zakażeń wśród innych, zdrowych pacjentów. Chciałbym w tym miejscu uczulić wszystkich przypadkowych świadków wypadków, gdzie ofiara takowego znacznie krwawi, aby zawsze pomyśleli, że dana osoba może być nosicielem HCV, lub innych chorób, którymi możemy się zarazić poprzez kontakt z krwią chorego. Dlatego np. tak ważne jest dla naszego dobra posiadanie w apteczce samochodowej rękawiczek jednorazowego użytku. Ratując komuś życie nie musimy narażać bezsensownie własnego zdrowia i życia, chyba że jest to nieodzowne podjęcie ryzyka.

Prawdopodobne jest zakażenie dziecka przez matkę, która jest nosicielem wirusa hepatitis C, prawdopodobieństwo to jest niskie, szacuje się je na około 5%, a przyczyna zakażeń, ich geneza nie jest do końca wyjaśniona. Prawdopodobnie dochodzi w tych rzadkich przypadkach do zakażenia okołoporodowego, albo jeszcze przed porodem. Nie jest natomiast (prawdopodobnie) możliwe zakażenie, poprzez naturalne karmienie dziecka piersią, doniesienia przeprowadzonych badań naukowych w tym zakresie wykluczają możliwość obecności wirusa w mleku matki (niektóre badania są jednak sprzeczne), ponieważ jednak zakażenie poprzez spożycie mleka matki przez dziecko, w którym byłby nawet obecny wirus, jest równie mało prawdopodobne, jak istnienie jego samego w mleku. Reasumując, można dojść do wniosków, że poprzez karmienie naturalne dziecka, przez zakażoną matkę jest bezpieczne i nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń dla dziecka.

Jarek Chojnacki      

Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2018    Prometeusze    All rights Reserved.