Czat codziennie 21:00 | Poczta | Lista dyskusyjna | Poezja | Galeria Medialna | SKLEPIK | PORTAL o HBV | ZIOŁOLECZNICTWO
hcv
wzw

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Nie ryzykuj! Zaszczep się! XVI edycja akcji Żółty Tydzień


Trwa XVI edycja akcji Żółty Tydzień!
To doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki — wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Celem akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z tą chorobą. Adresujemy ją w tym roku zwłaszcza do młodych kobiet, które na progu zawodowego życia mogą nie mieć czasu, by pomyśleć o własnym zdrowiu. Od 18 do 28 kwietnia na wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie - zarówno panie, jak i ich partnerów - czekają punkty szczepień, których adresy znajdują się na stronie www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 109 509.

Polki i Polacy coraz częściej wybierają zdrowy tryb życia. Zwracają baczniejszą uwagę na to, co jedzą. Deklarują chęć aktywniejszego spędzania wolnego czasu. To rozsądek podpowiada wybieranie tego, co zdrowe, dobre i wygodne. Jednak nasz organizm, bez odpowiednich działań profilaktycznych, może okazać się bezbronny wobec groźnych wirusów. Zaledwie 15% osób powyżej 20. r.ż. jest zaszczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czyli tzw. żółtaczce wszczepiennej. Nie warto ryzykować, lepiej się zaszczepić przeciwko obu typom żółtaczki — WZW typu A i typu B.

Mnie to nie dotyczy ...
Często wyjeżdżasz, jadasz posiłki w przypadkowych miejscach, pijesz napoje z kostką lodu, ćwiczysz w siłowni, uprawiasz sport, korzystasz z zabiegów kosmetycznych, utrzymujesz kontakty seksualne z wieloma partnerami... W każdej z tych sytuacji, których często nie da się uniknąć, prawdopodobieństwo zakażenia żółtaczką pokarmową lub wszczepienną jest bardzo duże. Wirusowe zapalenia wątroby stanowią ogólnoświatowy problem zdrowotny. Nie lekceważ tego ryzyka. Kostka lodu w drinku lub napoju, przygotowana z zainfekowanej wody, może być źródłem zakażenia wirusem zapaleniem wątroby typu A, czyli żółtaczką pokarmową.

Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony
Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna, jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zakażoną krwią. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Żeby doszło do zakażenia wystarczy kontakt z 0,00001 ml krwi! Kontakt z tak niewyobrażalnie małą ilością krwi można mieć praktycznie wszędzie. Do ponad 60 proc. zakażeń WZW typu B dochodzi w szpitalach i przychodniach. Przyczyną zapadania na żółtaczkę wśród ludzi młodych częściej są jednak kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych oraz w salonach tatuażu.

Nie odkładaj szczepienia na później!
O szczepieniu powinny szczególnie pamiętać młode, aktywne kobiety, które chciałyby kiedyś zostać matkami. Nawet, jeśli teraz wizja bycia matką wydaje im się odległa. Eksperci zgodnie twierdzą, że właśnie ta grupa pań powinna zwrócić uwagę na profilaktykę. Znacznie częściej od mężczyzn korzystają z usług gabinetów lekarskich i salonów kosmetycznych, gdzie łatwo ulec zakażeniu. A konsekwencje tego dla młodej kobiety wcześniej czy później odczuje cała rodzina.

Kobiety z racji swojej fizjologii, narażone są na częstszy kontakt ze służbą zdrowia niż mężczyźni. Badania i zabiegi przed oraz w czasie ciąży, poród i połóg stanowią ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Niestety, często, kiedy przychodzi do nas pacjentka, jest już w ciąży lub chce być w ciąży jak najszybciej, wtedy nie ma już głowy do szczepienia, które wymaga czasu. Dlatego każda młoda kobieta powinna zaszczepić się przeciwko żółtaczce zawczasu, żeby nie mieć już tego problemu w przyszłości, kiedy zacznie myśleć o macierzyństwie — mówi ginekolog Krzysztof Dynowski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Narodziny dziecka to najbardziej oczekiwany moment w życiu rodziców i nie powinien być niczym zakłócony, a szczególnie chorobami, których można w prosty sposób uniknąć poprzez szczepienia. Warto zaszczepić się przeciwko obu typom żółtaczki póki nie jest za późno.

Jedno szczepienie — podwójne zabezpieczenie
W obu przypadkach, zarówno WZW typu B, jak i WZW typu A, leczenie bywa długie i uciążliwe. Może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu oraz bardzo poważnymi komplikacjami.
Najbezpieczniejszym i nowoczesnym sposobem na długotrwałą ochronę przed wirusami zapalenia wątroby są szczepienia. Do wyboru jest szczepionka skojarzona, uodparniająca przeciwko obu typom wirusa (podaje się 3 dawki szczepionki — pierwsze szczepienie w dowolnym terminie, drugą dawkę po miesiącu i trzecią po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia) oraz szczepionki pojedyncze: przeciwko WZW typu A (w 2 dawkach; pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą podaje się między 6 a 12 miesiącem od pierwszego szczepienia) i WZW typu B w standardowym schemacie szczepienia: 0,1,6 miesięcy.

W propagowanie idei akcji Żółty Tydzień jak co roku zaangażowane jest Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą "ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE", które skupia osoby poddane przeszczepowi wątroby, głównie w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Organizacja włącza się w akcje profilaktyki chorób wątroby, przestrzegając osoby zdrowe, by zabezpieczały się przed groźnymi wirusami poprzez szczepienia ochronne. Pacjenci, którzy przeszli transplantację, najskuteczniej docierają do osób bagatelizujących profilaktykę. Honorowy patronat nad akcją Żółty Tydzień objęły dwa Towarzystwa: Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskie Towarzystwo Hepatologiczne.

Więcej informacji oraz adresy punktów szczepień można znaleźć pod numerem infolinii Wszystko o Szczepieniach 0 801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 — 19.00 oraz w soboty w godz. 10.00 — 15.00 (koszt połączenia - jeden impuls według taryfy operatora). Adresy wszystkich punktów szczepień znajdują się na stronie www.szczepienia.pl.

***
Dodatkowe informacje:
Biuro prasowe GSK "Zaszczep zdrowie"
Agnieszka Sobczak, (22) 515 01 94, asobczak@compress.com.pl
Paweł Grabowski, (22) 515 00 08, pgrabowski@compress.com.pl

Historia, która nie musi się zdarzyć…


Żółtaczka typu A i typu B grozi każdemu, kto nie jest zaszczepiony, czyli około 85% Polaków. Szczególnie narażone są na nią kobiety, które z racji swojej fizjologii częściej niż mężczyźni mają kontakt ze służbą zdrowia. Pobyt w szpitalu jest przyczyną 60% zachorowań na WZW typu B. Już 18 kwietnia rozpoczyna się „Żółty Tydzień”. Jest to doskonała okazja, by się zaszczepić. Rocznie życie pisze około 2000 historii takich jak ta. Szczepienie chroni przed smutnym scenariuszem.


Mam na imię Ewa (1). Mam 32 lata, dwójkę wspaniałych dzieci, ale towarzyszy mi nieustanna obawa o ich zdrowie. Kilka lat temu podczas ciąży z moim drugim dzieckiem dowiedziałam się, że jestem zakażona wirusem zapalenia wątroby typu B. Nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób mogłam ulec zakażeniu. Może w szpitalu przy pierwszym porodzie? Byłam zrozpaczona, że dziecko też będzie chore.

Nigdy nie sądziłam, że mogę się zarazić, zachorować i będzie to niebezpieczne dla mnie i mojej rodziny. Tak naprawdę niewiele wiedziałam o żółtaczce, nie czytałam artykułów na ten temat, bo uważałam, że mnie to nie dotyczy. A jednak… dotyczy. A jednak…

Nie przypuszczałam, że choroba może mieć tak negatywne skutki dla mojego zdrowia i życia osobistego. Codziennie towarzyszyły mi negatywne myśli, strach, obawa, że mogę zarazić moje dzieci, które tak bardzo kocham. Bałam się, panicznie się bałam o swoje życie…, o to, co będzie dalej…

Dotkliwą konsekwencją zakażenia był zakaz karmienia syna piersią. Dopiero po zaszczepieniu dziecka mogłam karmić naturalnie. Natychmiast poddałam szczepieniu też moją rodzinę – męża i córkę. Na szczęście oni są zdrowi. Choroba zmieniła całkowicie moje życie prywatne. Mąż, mimo zaszczepienia rozstał się ze mną, obawiając się zakażenia podczas kontaktów seksualnych. Zostałam sama z dziećmi, strachem, problemami i z chorobą na wiele lat.

Jestem pod stałą kontrolą lekarza. Często jestem osłabiona, odczuwam bóle stawów, nie mam apetytu. Moja wątroba nie pracuje prawidłowo. Boję się, że mój stan może ulec pogorszeniu. Co wtedy stanie się z dziećmi? Niestety nie mogę cofnąć czasu, muszę żyć z chorobą, bólem i wewnętrzną pustką. Moją nadzieją są dzieci, które dostarczają mi wiele radości i miłości – mam dla kogo żyć.

Żałuję, że nie zaszczepiłam się wcześniej. Dzisiaj wiem, że na własne życzenie ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony. Z perspektywy własnych doświadczeń wiem, że nie skorzystanie z dobrodziejstw medycyny, takich jak szczepienia, to grzech zaniedbania. Nie pozwólmy żeby choroba pisała scenariusz naszego życia. Nie odkładajmy decyzji o szczepieniu, bo może być za późno.

Ewa

(1) - To historia fikcyjnej osoby. To historia, która może się zdarzyć Tobie. Ewentualna zbieżność imion i faktów może być przypadkowa.
Informacje na stronach naszego serwisu o wirusowych zapaleniach wątroby :

WZW typu A
WZW typu B
Powrót »Nieinwazyjne Badanie Wątroby
fibroscan
»
Ważne!
::Nowe Leki przy HCV
::Artykuły medyczne
::Artykuły prasowe
::Szpitale i poradnie
::ZIOŁOLECZNICTWO
::SKLEPIK ZIOŁOWY
::Felietony Prometeuszy
::Słownik medyczny
::Linki medyczne i inne
::Top lista i liczniki
::ATLAS ZIÓŁ
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom.: 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
::Kilka ważnych pism
»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Czy prawidłowy poziom transaminaz (Alat i Aspat) wyklucza obecność zakażenia HCV?
:: Czy można zakazić się poprzez kontakty seksualne?
:: Jakie jest ryzyko przeniesienia (transmisji) HCV z zarażonej matki na dziecko?
:: Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje?
:: Czy Hepatitis C można wyleczyć?
:: Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
:: Czy zakażeni HCV powinni się szczepić przeciwko HBV (wzw typu B)?
:: Czy można się zakazić od domownika, który jest HCV+?
:: Jak zostać członkiem Stowarzyszenia PROMETEUSZE
»
Nasze Akcje
:: HCV za Kratkami
»
Nasi Partnerzy:

diagnostyka

synevo

Herbapol Poznan
»
Podziękowania
:: Członkom Honorowym
:: Firmom:
AbbVie
za grant i pomoc w modernizacji Serwisu Prometeuszy w 2016 roku

Synevo
Sanofi - Aventis
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A
Gilead

:: Polskiej Grupie Ekspertów HCV
:: Wszystkim lekarzom, którzy wspierają nasze działania
:: Władysławowi Rysiowi i Zbigniewowi Barteczka za wiersze. Brunowi za "koraki" i aukcje charytatywne.
:: Maciejowi, Monice oraz Ewelinie i wszystkim psychologom za pomoc chorym
:: Naszym webmasterom i administratorom:
Arturowi i Włodkowi,
oraz Piotrowi, Tygrysowi, Ktosi i Andzi
:: Wszystkim za wpisy do księgi gości
:: Wszystkim, którzy wspierają naszą akcję
:: Aptece "Królewskiej" z Wałbrzycha

apteka krolewska
»
Wspieramy
3 kafki - hostele
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526


intermedis - fibroscan


hcv


Hepatic Medical


reklama, tworzenie stron, hosting, wałbrzych, wizytówki, poligrafia

hcv

Copyright © 2001-2017    Prometeusze    All rights Reserved.